Behov for øget vejledning om LED

Sverige er blandt de lande, der er bedre end os til at vælge LED-lyskilder, og det medvirker til, at broderfolket udleder mindre CO2 per indbygger end danskerne. Mere forbrugervejledning om LED er påkrævet, mener producent.

Et skift til LED i et enkelt rum sparer ifølge Osram op til 15 kilo CO2 om året. .

Danmark sender mere CO2 ud i atmosfæren end flere andre europæiske lande, blandt andet Sverige. Det viser den seneste opgørelse (2011-tal, red.) fra U.S. Energy Information Administration (EIA) af CO2-udledning per indbygger i de europæiske lande. Det sammenholdt med, at 19 procent af verdens kulstofudledning kommer fra lyskilder, får belysningsproducenten Osram til at anbefale, at der gøres mere for at vejlede de danske forbrugere i det store udvalg af energibesparende produkter som for eksempel LED-lyskilder, da de kan medvirke til at sænke energiforbruget betydeligt. En LED-pære kan lyse i helt op til 50.000 timer og reducere CO2-udslippet med op til ni procent på tre år. Hvis en forbruger udskifter de gamle lyskilder med nye, vil der ifølge Osram desuden være en betydelig økonomisk besparelse på blot ét år.

Om Osram

Osram, med hovedkvarter i München, Tyskland, er en af de to ledende belysningsproducenter i verden. Virksomhedens produktportefølje dækker hele værdikæden af belysningsprodukter inklusiv lamper, LED lysdioder, elektronisk kontroludstyr såvel som lysarmaturer, lysstyringssystemer og belysningsløsninger. OSRAM har globalt omkring 35.000 ansatte og omsatte for næsten 5,3 milliarder euro i regnskabsåret 2013.
Kilde: osram.dk.

Svenskerne bedre til LED
Af EU-projektet PremiumLight, der har adspurgt 5.000 forbrugere fra 12 forskellige lande, fremgår det, at viden om besparelser på såvel CO2 som på bankkontoen ikke når igennem til den enkelte forbruger. Undersøgelsen viser, at Danmark er bagud med hensyn til at vælge LED-pæren, hvor eksempelvis svenskerne er bedre. Danmark ligger således nummer syv på listen, som indikerer, hvor mange, der altid eller ofte køber LED-pærer, når de skal have nye lyskilder. Sverige topper listen, da 46 procent af vores svenske naboer altid eller ofte lægger LED-pærer i kurven, mens tallet herhjemme er 32 procent. Disse forskelle kan ifølge Osram være medvirkende til, at Sverige er den anden mest effektive forbruger af energi i Europa – Danmark er nummer seks efter blandt andet Italien og Spanien. 
”Med det store udvalg af lysteknologier, der i dag er til rådighed for forbrugerne, kan det være svært vælge den helt rigtige pære, som både er god for miljøet, sparer forbrugeren penge og giver det bedste lys til formålet. Halogenpærer er eksempelvis det typiske valg til køkkener og spots i loftet, men der kan med et simpelt skifte til LED-pærer spares helt op til 15 kilo CO2 om året på et par pærer i et enkelt rum”, siger Henrik Worsøe, administrerende direktør i Osram Danmark.

LED-pæren har udviklet sig          
Ifølge Osram-direktøren var forbrugerne ikke trygge ved at slippe glødepæren, og mange havde en modvilje mod de første sparepærer, da de i sin tid blev introduceret på markedet.
”Men teknologien har udviklet sig således, at LED-pærerne nu er den mest fornuftige løsning. LED-pæren har således mange af de samme egenskaber, som forbrugerne elskede ved glødepæren, herunder form, lysstyrke samt farven på lyset. Denne type pære kan spille en stor rolle for nedbringelsen af energiforbruget og dermed opbremsningen af klimaændringerne. Og Danmark skal selvfølgelig være forgangsland med hensyn til at vælge de rette lyskilder”, mener Henrik Worsøe.

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

02.05.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny transientbeskyttelse til APL applikationer

01.05.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

MPQ60W konverter til medicinsk og hjemmepleje applikationer

30.04.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Track-Bar med honeycomb-linse for lav blænde

30.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Nyhed: M100 Electronic Motor Starter fra Rockwell Automation

29.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER OG NETVÆRK] Dine 3 fordele ved at Alcadon er ISO 9001-certificeret

29.04.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

6W strømforsyning med bred indgangsspænding

29.04.2025Installator.dk

Massivt strømsvigt: 15 GW forsvandt på fem sekunder

28.04.2025Installator.dk

Udbygningen af sol og vind er næsten gået i stå

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025