BilligVVS præsenterer rekord-regnskab

Med et overskud på 16,5 millioner kroner før skat i 2014 har BilligVVS opnået sit hidtil bedste resultat.

BilligVVS, der driver billigvvs.dk og tilsvarende hjemmesider i Norge og Sverige, er fortsat åbne over for yderligere opkøbsmuligheder og partnerskaber i både ind- og udland. Foto: BilligVVS..

Netforhandleren BilligVVS, der sælger VVS-artikler til private kunder i Danmark, Sverige og Norge, har med et overskud på 16,5 millioner kroner før skat i 2014 slået sin egen regnskabsrekord.

Læs også: BilligVVS bejler til installatørerne

”Vi har i 2014 fastholdt positionen som nordisk markedsleder, og indtjeningen er forbedret med en tredjedel. Da vi i regnskabsåret har købt vores største danske konkurrent og afholdt alle omkostninger til omstrukturering, er vi samlet set meget tilfredse med resultatet”, siger direktør Peter Krøjgaard, der i første kvartal af 2015 kan melde om yderligere cirka 25 procent vækst på både top- og bundlinje.

Han vurderer, at koncernen herhjemme sidder på omkring 60 procent af onlinemarkedet for VVS-artikler til private. Og i alle tre skandinaviske lande oplever koncernen et stort potentiale i den forskydning, der fortsat sker fra fysiske butikker til webshops.

Peter Krøjgaard fremhæver også, at BilligVVS har nået en størrelse, hvor en stor del af varerne afsendes fra eget lager. Koncernen har netop taget et nyt og meget større distributionscenter i Aarhus i brug.

Læs også: Stærkt regnskab fra BilligVVS

Koncernen, der driver billigvvs.dk og tilsvarende hjemmesider i Norge og Sverige, er ifølge direktøren fortsat åben over for yderligere opkøbsmuligheder og partnerskaber i både ind- og udland.  

-SSM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle