Effektbelysning giver Københavnet nyt spektakulært vartegn

Creo Arkitekterne har tegnet et nyt slamforbrændingsanlæg til Lynettefællesskabet; Robotek i Birkerød har ved licitation vundet den spæpndende opgave at udvikle og levere projektører til at belyse den nye ovn med gule, røde og orange farver.

Den nye ovn set fra vandet ved aftentide, hvor den er oplyst af projektører placeret på siloerne..

1. september 2011 indvier kronprins Frederik hovedstadsområdets nye slamforbrændingsanlæg til 430 millioner kroner. Fra Den lille Havfrue ved Langelinie i København kan man nu i aftentimerne kigge over på Lynetten og se det nye slamforbrændigsanlæg, der fremstår som et vartegn i røde, gule og orange farver. Når mørket lægger sig over havnen, tændes opsatte projektører med miljøvenligt LED lys automatisk.

I dagslys kan de farverige siloer inde i slamforbrændingsanlægget svagt skimtes gennem bygningens glasfacade. I nattemørket tændes projektører, som er placeret dels oppe og nede på bygninger og dels inde i den nye skorsten.
Rambøll har som bygherrerådgiver været ansvarlig for belysningen. Virksomheden har tidligere arbejdet med effektbelysning på andre slamforbrændingsanlæg i Norge og i Kolding. Robotek har stået for den praktiske udførelse.

Voksende forretningsområde
Senior projektchef Mogens Reinhold fra Rambøll fortæller, at effektbelysning er et voksende forretningsområde for Rambølls afdeling for lysdesign:

"Foruden arbejdet med farvespillet har vi efter nøje beregninger opsat projektørerne på bestemte punkter for at sikre, at siloerne også bevarer deres form gennem glasset. Det specielle ved projektørerne er, at de har indbygget monocromt filter, som fremhæver den farve på bygningen, som skal fremhæves", siger Mogens Reinhold.

Lynettefællesskabets direktør Torben Knudsen har været meget optaget af, at siloerne skulle have en klar identitet i omgivelserne. Engang blev slamforbrændingsanlæg gemt så langt væk som muligt. I dag bliver anlægget på Lynetten præsenteret som spændende arkitektur med dekorationslys:

"Vi er stolte af vores nye bygning; den er både energirigtig og meget synlig. Vi synes, at den er arkitektonisk flot - en markant bygning lige ved indsejlingen til København. Vi har bestemt ikke noget imod at vise den side af vores virksomhed frem", siger Torben Knudsen.

Miljøvirksomheden Lynettefællesskabet I/S er Danmarks største spildevandscenter. Hvert år renser virksomheden 80-110 mill kubikmeter vand fra private husholdninger, erhvervs og industri samt nedbør. Lynettefællesskabet ejes af Frederiksberg, Gentofte, Gladsaxe, Herlev, Hvidovre, København, Lyngby-Taarbæk og Rødovre Kommuner.
 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten