Frisk luft får ny og bedre standard

Standarden for ventilation i bygninger revideres i år, og det giver mulighed for frisk luft med mindre energiforbrug, mener Dansk Ventilation.

Standarden for ventilation i bygninger, DS 447, revideres i år, og det betyder større fokus på lavere energiforbrug og bedre indeklima. Helt konkret vil den nye standard fokusere skarpt på dette i de bygninger, hvor anlæggene sættes i drift,” siger direktør i brancheforeningen Dansk Ventilation, Christen Galsgaard:
”Det er ikke i sig selv modsigende, at energiforbruget skal være lavt og indeklimakvaliteten høj. Løsningen ligger i de integrerede varme- og ventilationsanlæg med varmegenvinding, regulering af rumtemperaturen og partikelfiltre til rensning af luften, såkaldt aktiv ventilation. Det er en tvingende nødvendighed i tætte og velisolerede bygninger, når indeklimaet skal være godt og sundt,” siger Christen Galsgaard.

Det betaler sig
Ifølge direktøren består udfordringerne for medlemsvirksomhederne ikke i at efterleve de nye krav i DS 447.
”Det svære er i virkeligheden at få bygherrer over hele landet til at forstå, at det betaler sig at købe disse velfungerende, integrerede anlæg i stedet for at vælge den nemmeste og billigste løsning, som måske opfylder alle minimumskrav, men som hverken med hensyn til energiforbrug eller indeklimakvalitet er det optimale. Varme- og ventilationsanlæg skal helst hverken ses eller høres, og der er en tendens til, at så kan man lige så godt vælge en discountløsning og i stedet investere ekstra i et flot indgangsparti eller dyre møbler, siger Christen Galsgaard.

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Ventilationsløsninger til militære værksteder stiller særlige krav

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle