Herlev Hospital sparer millioner på haner

Herlev Hospital øjner en millionbesparelse på deres amaturer - 1.000 kr. kan hospitalet nemlig spare pr. vandhane.

Nye vandhaner kan føre til en millionbesparelse for Herlev Hospital. Her ses vvs-mester Michael Olsen og energirådgiver Claus Jønsson fra Ostnor. Foto: Ostnor..

Nye vandhaner kan betyde besparelser i millionklassen for Herlev Hospital. For beregninger for de nye haner viser, at der kan spares 1.000 kr. pr vandhane – og med hospitalets 4.600 vandhaner er der altså tale om en besparelse i millionklassen.

Læs også: VVS-messe håber på besøgsrekord

Foreløbige tests viser, at hver vandhane sparer 37 procent vand og 63 procent på energi til varmt vand, hvilket også betyder en miljørigtig løsning for hospitalet, der i øvrigt er ved at bygge ud med 60.000 m2 til de eksisterende 250.000.

”Vi vil gerne vise verden, at vi er grønne – og at der er penge at spare. Derfor har der været stor vilje og opbakning til at investere i og foretage en test, så vi kan dokumentere, at der er masser af økonomi og sund fornuft i at skifte vandhaner”, siger Michael Olsen, vvs-mester på Herlev Hospital, der har stået bag undersøgelsen af nye Mora amatur-vandhaner.

Læs også: BilligVVS vil have fysiske butikker

Og vvs-mesteren har været overrasket over resultatet:

”Jeg var fra starten ikke i tvivl om, at vi ville spare. Alene det at fokusere og begynde at måle giver en positiv effekt. Men det overraskede mig, at besparelsen var så stor – især på det varme vand. Faktisk var resultatet så markant, at jeg besluttede at lade målerne sidde for at kunne følge udviklingen”, siger han.

-JPN

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

16.09.2025TOTO

Sponseret

Bestseller RW - nu i helt hvidt design

09.09.2025Installator.dk

Nyt koncept skal gøre vandinstallationer smartere

01.09.2025Geberit A/S

Sponseret

Digitalisering af VVS-branchen ændrer måden, vi arbejder på

27.08.2025Installator.dk

Daikin investerer i fremtidens VVS’ere

26.08.2025Grohe A/S

Sponseret

GROHE bakker op om unge faglærte ved EuroSkills 2025

20.08.2025Geberit A/S

Sponseret

Sådan føles fremtiden: Hightech douchetoilet kan nu testes i eget hjem

19.08.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth Touchline® SL ventilmodul

18.08.2025Installator.dk

Sanitet: Bæredygtighed og høj komfort er et must

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle