Erhvervsportal om: energi · vand · varme · belysning · indeklima · miljø · ventilation · sanitet · design · værktøj

Hovedsponsor:

Sektionen sponsoreres af:

Dato:
www.installator.dk/miljo

Glenco til kamp for miljøet

MILJØ. Partikelfiltre til dieselbiler er et heftigt debatemne for tiden. Virksomheden Notox er ved at opføre et nyt produktionsanlæg ved Svendborg, som led i at udvikle partikelfiltre, der skal være med til at reducere partikeludslippet fra store dieselbiler. Hér skal Glenco bl.a. sikre indeklima og arbejdsmiljø.

Send til en ven | Kommentér | Print | Tilbage

Det danskbaserede firma Notox er ejet af Scandinavian Brake Systems. Notox har mere end 15 års erfaring inden for emmisionsteknologier, som bidrager til at skabe et harmonisk samspil mellem køretøjer og miljø. Sodpartikler fra dieselkøretøjer er yderst sundhedsskadelige for mennesker og dyr. Derfor kan Notox i dag levere partikelfiltersystemer til alle typer af dieselbiler, som effektivt fjerner sodpartikler fra udstødningen. Den stigende efterspørgsel på partikelfiltre medførte, at Notox besluttede at opføre en helt ny produktionsvirksomhed ved Svendborg. Glenco blev udvalgt til at levere fire kæmpestore ventilationsanlæg, som kan trække 35.000 m3 i timen.

Udført på rekordtid

"Arbejdet startede midt i marts 2007, og med en planlagt produktionsstart den 1. juli skulle arbejdet bare udføres på rekordtid", siger afdelingschef og projektleder i Glenco, René Zitz.

Det er klart, at så store anlæg kræver meget energi, og derfor var det vigtigt for Notox, at Glenco kunne levere en energirigtig løsning, hvilket er blevet sikret med varmegenvinding i det 3.400 m2 store byggeri, hvor der er mellem 8 og 12 meter til loftet.

"Der stilles i dag høje krav til indeklima og arbejdsmiljø, for at en produktionsenhed kan tages i brug, men Glenco har netop stor ekspertise og erfaringer med den slags ting, og derfor kunne vi finde den rette løsning i samarbejde bygherrerådgiveren Cowi A/S", siger René Zitz.

"Totalentreprisen blev udført som partnering, og med den korte tid, vi har haft til rådighed, har det været noget af et puslespil at få til at gå op sammen med de andre underleverandører – men det lykkedes, siger afdelingschef René Zitz fra Glenco. I øvrigt har bygherren stillet meget store sikkerhedskrav til alle entreprenørerne, og det kan vi kun bakke op om", slutter René Zitz.

Annonce

Skriv en kommentar

Send en e-mail til mig, når andre kommenterer dette indlæg

Horisont Gruppen a/s    Horisont Gruppen a/s | © 2012 | Center Boulevard 5 | 2300 København S
info@horisontgruppen.dk | Tlf 32473230 | Fax 32473239 | Alle artikler er beskyttet af ophavsret - læs mere her