Installatører: Håndværkerfaget savner anerkendelse

Installatørpanelet mener, at samfundets holdning til håndværkerfaget skal ændres, hvis det skal være mere prestigefyldt at uddanne sig til håndværker.

Fremskrivninger fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at der om bare seks år vil mangle 30.000 håndværkere. Hvordan gør man det mere attraktivt/prestigefyldt at uddanne sig til håndværker?

Læs også: Mor skal skaffe flere elektrikere og VVS'ere

Stig Andresen, Andresen’s VVS
Der er ingen tvivl om, at vi kommer til at mangle rørlæggere og elektrikere i fremtiden. Så det handler om at få gjort branchen attraktiv. Det kan man blandt andet gøre ved at invitere sådan nogle som mig, der selv har startet virksomhed, ud på skolerne allerede i 9. og 10. klasse og fortælle om, hvilke muligheder, der er. De unge skal forstå, at de ikke lukker nogle døre ved at tage en håndværkeruddannelse. Der er eksempelvis rigtig mange arkitekter og ingeniører, der har taget en håndværksmæssig uddannelse først. Jeg synes også, det er meget væsentligt, at erhvervsskolerne er professionelle. Min oplevelse er, at kvaliteten af undervisningen ikke er lige god alle steder. Det skal den være, for de unge snakker sammen, og dårlige oplevelser bliver fortalt videre.

Claus Harrison, Cantor Light Design
Det er et stort spørgsmål. Først og fremmest vil jeg sige, at vores politikere har et ansvar for, at der eksisterer en folkestemning i retning af, at man er et ”lidt bedre menneske”, når man har gået på gymnasiet. Så hvis vores politikere til en start kunne slå et slag for erhvervsskolerne, så er vi kommet rigtig langt. Det handler om at få skabt en holdningsændring i samfundet, så det at komme på en erhvervsskole faktisk er ”okay”. Der går utroligt mange dygtige og kreative elektrikere, tømrere og malere rundt – lad os dog anerkende dem for deres kompetencer. Da jeg i sin tid var i lære, synes jeg ikke, at der, på samme måde som i dag, var meget mere status i at tage en gymnasial uddannelse frem for en håndværksmæssig uddannelse, så det er altså noget, der har ændret sig over årene. Derfor kan det selvfølgelig også lykkes at vende folkestemningen igen.

Læs også: Installatører: branchens prisstruktur er helt skæv

Thomas Østerbye, Fini-El
Det handler om at få vendt bøtten, så det bliver mere attraktivt at blive håndværker. Blandt andet skal vi have skabt respekt om det samfundsnyttige element i at være håndværker. Elektrikere eksempelvis er jo ret væsentlige, for hvis der ikke er noget strøm, så er der altså ikke ret meget i samfundet, som fungerer.

Det handler også om at promovere uddannelserne bedre, så folk forstår, at en håndværker ikke kun er sådan én, der er iført orange vest og sikkerhedshjelm, og som bliver møgbeskidt hver dag. I dag er der nemlig også en hel del, der eksempelvis sidder ved en computer og programmerer – dem har jeg selv et par stykker af.

Jeg synes også, det er relevant i højere grad at ”sælge” håndværksuddannelserne på, at man får lærlingeløn under uddannelse, og at man får en dagligdag med stor selvstændighed, når man er færdiguddannet.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams