Installatører: Lyn-levering må ikke blive sovepude

Cityservice, fastbox, ekspreslevering. En række grossister bejler i øjeblikket til installatørerne med tilbud om hurtig og billig udbringning. Flere Installatører tøver dog med at omfavne konceptet, da servicen ikke må erstatte god planlægning.

Flere grossister tilbyder som en service at køre ud med varer med timers varsel til både montøren, der har glemt at pakke sin vogn og ham med et spontant behov for varer. El- og VVS-grossisten Solar har siden lancering af deres fastbox i juli 2012 slået på tidsbesparelsen i en uforudsigelig hverdag, hvor en chauffør kommer med varer på mindre end en time fra fem forskellige lokationer. Grossisten fremhæver besparelsen ved den billige levering i sammenligning med en dyr montørtime.

”Vi har flere kunder, der næsten har forbudt medarbejderne at køre til grossisten”, siger Finn Kristensen, Solars direktør for logistik & IT, til installator.dk

Den konkurrerende grossist Brødrene Dahl er også med på servicebølgen og præsenterede sidste efterår deres tilbud om hurtig levering til installatørerne. Først i fem byer og senere udvidet til i alt syv byer landet over.

Hos Lemvigh-Müller lancerede man allerede for mere end ti år siden ”ekspreslevering” typisk inden for en time i en stor del af Danmark. Og administrerende direktør Morten Trolle ærgrer sig over, at han ikke har været bedre til at markedsføre servicen.

”Vores ekspreslevering kom ind på et tidspunkt, hvor markedet ikke var modent til det, så det er først da Solar markedsfører deres fastbox, at der kommer fokus på servicen,” siger Morten Trolle.

Planlæg arbejdsdagen
Hos Nøddelund VVS i Nørresundby har man taget forsigtigt i mod tilbuddene om timelevering. De 26 medarbejdere må helst ikke være for flittige med at bestille varer til levering samme dag. Nøddelund VVS har brugt Solars fastbox-koncept en enkelt gang, og selv om medarbejderne er velkomne til at bestille, skal de helst have alle varer med i bilen om morgenen, fortæller direktør Thomas Tilsted.

”Det bliver ikke så ofte, vi bruger det, for montørerne skal planlægge deres arbejdsdag og have de rigtige ting med i bilen fra morgenstunden”, siger Thomas Tilsted.

Holdningen er nogenlunde den samme hos AC El-Installation i Vejle. Her er man som udgangspunkt positiv overfor konceptet, men indehaver Dan Sørensen understreger, at muligheden for at bestille en fastbox ikke må blive en sovepude for montørerne.

”Medarbejderne skal huske at planlægge til dagen efter, så de kan bruge deres tid på at arbejde. En fastbox er kun til nødstilfælde, så jeg håber ikke, at de bruger det for meget”, siger Dan Sørensen.

Henter selv
I Lindholm ved Aalborg påpeger Kim Thorup, der er medindehaver af Lindholm El, at selv om en lyn-levering går stærkt, så er ventetid stadig død tid. Så selv om grossisten kommer inden for en time skal montøren stadig vente, og kan ikke komme videre før pakken er fremme.

”Hvis det er akut, skal man jo have varen her og nu. Så kan det være hurtigere at hente varen selv end at skulle vente på levering”, siger Kim Thorup, der vel og mærke bor i Aalborg-området, hvor der er rigeligt med fysiske grossistbutikker.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

21.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus