Johnny Øland er ny formand for Dansk Ventilation

Med valget af Johnny Øland som ny formand i Dansk Ventilation kommer der øget fokus på markedsbehov og udbredelse af viden i brancheforeningens arbejde. Den nye formand vil gøre vigtigheden af ventilation forståeligt for danskerne.

Direktør i Øland Ventilation Johnny Øland kan nu også skrive formand for Dansk Ventilation på visitkortet..

Dansk Ventilation har fået ny formand. Ny mand i spidsen for brancheforeningen er administrerende direktør i ventilationsvirksomheden Øland, Johnny Øland.

Johnny Øland er kendt som en aktiv og dygtig forretningsmand, som forstår at aflæse markedets behov. I sin rolle som formand for Dansk Ventilation vil han arbejde for, at foreningen bliver endnu mere synlig i indeklimadebatten samt skabe forståelse for de vigtige kompetencer, som medlemmerne har på dette felt.

”Dansk Ventilation har gennem de seneste 9 år opbygget en stærk position i myndighedsverdenen, og vi har gjort vores indflydelse gældende i forbindelse med lovarbejde og nye byggeregler. Den position skal vi fastholde, men vi skal samtidig også være dygtigere til at høste frugten af dette arbejde. I takt med at energibesparelser og indeklima rykker højere og højere op på erhvervslivets og boligejernes agenda, skal vi som brancheforening hjælpe vores medlemmer med at udnytte de nye markedsmuligheder bedst muligt”, siger Johnny Øland, formand for Dansk Ventilation.

Mindre fokus på teknikken
”Vi skal bl.a. se på, hvordan vi kan hjælpe virksomheder og boligejere med at finansiere ventilationsløsninger. Og vi skal udbrede viden om sammenhængen mellem ventilation, indeklima og energiudgifter. Det nemmeste er i virkeligheden at sætte et ventilationsanlæg op. Den store udfordring består i at få fru Hansen til at bruge anlægget korrekt. Her har vi som branche nok været for fokuseret på teknikken, og vi har en stor opgave i at gøre vores sprog forståeligt. Som brancheforening skal vi klæde vores medlemmer bedre på til at varetage den opgave, siger Johnny Øland.

Læs også: Manglende samarbejde forringer indeklimaet

Dansk Ventilation blev etableret i 2004, og allerede fra begyndelsen har Johnny Øland, været medlem af bestyrelsen. Dansk Ventilation arbejder med oplysningskampagner på politisk plan både i Danmark og EU og fungerer som bindeled mellem indeklimaforskningen og medlemmerne.

Dan Stjernegaard, der har været formand for Dansk Ventilation de seneste ni år, har selv trukket sig fra posten, da han tidligere i år blev afskediget som administrerende direktør i Lindab.

Læs også: Lindab fyrer mangeårig direktør

-LA

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

02.02.2026Installator.dk

Ventilation og indeklima: Sund fornuft i en grøn omstilling

02.02.2026LS Control A/S

Sponseret

Modbus-tilbehør til dit CTS/BMS ventilationsprojekt

30.01.2026LS Control A/S

Sponseret

Styringsløsninger til energieffektiv drift og lavere miljøpåvirkning

13.01.2026Geovent

Sponseret

Når alarmen lyder, skal luften være ren!

18.12.2025Geovent

Sponseret

Ambitioner, fællesskab og juleglæde – Geovent ser frem mod 2026

11.12.2025Guldager A/S

Sponseret

MURSEC ECO – Innovativ Teknologi mod Fugt i Bygninger

02.12.2025Geovent

Sponseret

GeoHood MEHS – Fleksibel emfangsløsning til moderne industri!

27.11.2025Genvex

Sponseret

Hent vores nye ventilationguide!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Seminar
Smart bygningsautomatik og KNX i praksis – fra lovkrav til intelligente løsninger

Fagteknisk eftermiddag i samarbejde med KNX Danmark og Energiforum Danmark

Dato

24.02.2026

Tid

13:45

Sted

ABB A/S Barmstedt Allé 9, 5500 Middelfart

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning