Kommuner dropper planer om solceller

En række af landets kommuner stopper planerne om at etablere solcelleanlæg. Det skyldes bureaukratiske regler på området, viser ny undersøgelse.

Undersøgelsen viser, at 45 procent af landets kommuner har opgivet alle planer om solcelleanlæg, 40 procent har opgivet nogle af planerne, mens 10 procent overvejer, om planerne skal droppes..

85 procent af landets kommuner opgiver alle eller nogle planer om opsætning af solcelleanlæg. Det viser en undersøgelse foretaget af Kommunernes Landsforening(KL) blandt kommunernes teknik- og miljøchefer.

Læs også: Kommuner skrotter solceller på grund af bureaukrati

Solceller spiller ellers en vigtig rolle i kommunernes bidrag til målet om, at Danmark i år 2050 skal være fri for fossile brændstoffer og omstillet til vedvarende energi. Mange kommuner havde derfor igangsat eller planlagt oprettelsen af solcelleanlæg, men regeringens regler fra 2013 har betydet, at flere kommuner har lagt solcelleplanerne i graven igen.

Selvstændige selskaber
Regeringens 2013-regler går blandt andet ud på, at kommunale solcelleanlæg er omfattet elforsyningsloven, og at kommunerne derfor skal oprette selvstændige selskaber for hvert nye solcelleanlæg.

Læs også: Regelændring straffer solcelleejere økonomisk

Ifølge Jørn Pedersen, formand for Teknik- og Miljøudvalget i KL, er det uforståeligt, hvorfor kommunale solcelleanlæg skal sidestilles med elforsyningsvirksomheder:

”Lovgivningen er så bureaukratisk og trak det økonomiske grundlag væk, så det ikke giver mening for kommunerne at opstille solceller. Det er enormt ærgerligt, for kommunerne ønsker blot at opsætte solcelleanlæg på deres bygninger, fordi de gerne vil producere miljøvenlig strøm til eget forbrug på skoler, daginstitutioner og ældrecentre og derigennem levere et bidrag til omstillingen til vedvarende energi og reduktionen i CO2-udledningen”, siger Jørn Pedersen til KLs nyhedsbrev Momentum.

Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg-Petersen har ikke ønsket at medvirke i Momentum-artikelen.

-KLZ

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia