Skanderborg nu blandt energi-frontløberne

Glenco A/S er en af partnerne i det konsortium, som skal hente kæmpe energigevinster til den østjyske kommune. ESCO garanterer den økonomiske succes.

Finansieringsmodellen ESCO hjælper endnu en kommune med at gennemføre store energibesparelser. Skanderborg Kommune har netop skrevet under på en aftale med et konsortium bestående af Glenco A/S, Handelsselskabet Lokalenergi og Dansk Management Group, Århus, om at reducere energiforbruget i de offentlige bygninger over de næste tre år.

En analyse fra rådgivningsvirksomheden Bascon viser, at Skanderborg Kommune med en investering på 50 millioner kan opnå en besparelse på knapt 20 procent de næste tre år. Kun få kommuner har lige som Skanderborg valgt at få gennemgået samtlige offentlige bygninger. Planen er i anden etape også at få klubhuse og andre halvoffentlige bygninger med, fortæller borgmester Jørgen Gaarde.

Job til SMV’ere
”Alle vinder på projektet. Det er godt for økonomien, miljøet og institutionerne og bestemt også for de lokale håndværkere, som løbende kan byde ind på opgaver og på den måde får noget at lave i en tid, hvor det ligger lidt stille”, siger kommunens førstemand.

Bascon har stået for udbud og prækvalificering. Virksomhedens projektchef Poul Busk er begejstret for, at kommunen har valgt også at satse på en pædagogisk opgave med adfærdsregulering. Dansk Management Group bliver ansvarlig for den opgave, som involverer børn i børnehaver og i skoler. De skal lære at slukke lyset og forhåbentlig inspirere deres forældre til at gøre det samme.

”I første omgang er der mange penge at hente på udskiftning af de el-tekniske anlæg og efterisolering. I næste fase handler det om de fysiske rammer, eksempelvis udskiftning af vinduer og efterisolering af ydermure. Det pædagogiske projekt med adfærdsreguleringen skal bidrage til de langsigtede resultater”, siger Poul Busk.

Skanderborg Kommunes benhårde satsning på energiforbedringer er sund fornuft, mener borgmester Jørgen Gaarde. ”Energiforbruget bliver nedsat, og vi tjener samtidig penge på det”, er forklaringen.

Flere i gang
Middelfart, Kalundborg og Gribskov var blandt de første ESCOmmuner, som fik EU-midler til et to-årigt udviklings- og demonstrationsprojekt. Stille og roligt går flere og flere kommuner i gang med energirenoveringer ved hjælp af ESCO. Udover Skanderborg er også nabokommunen Århus samt Rudersdal, Næstved, Allerød og Helsingør på vej.

ESCO-modellen går ud på, at investeringerne til renovering af de kommunale bygninger tilbagebetales via de årlige besparelser på energiregningen. ESCO-partneren kompenserer økonomisk, hvis den garanterede årlige besparelse ikke opnås. I eksemplet fra Skanderborg, vil det gå ud over konsortiets fortjeneste, hvis ikke de lovede besparelser kan gennemføres.

I borgmester Jørgen Gaardes optik er ESCO-ordningen fantastisk, fordi ”Vi kan stadig investere i veje og andre opgaver. ESCO sikrer, at kommunens økonomi ikke belastes, selvom vi gennemfører et stort energiprojekt”.

www.installator.dk/energi

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle