Skolernes elendige indeklima gavner ventilationsbranchen

Folkeskolernes dårlige indeklima er godt nyt for den danske ventilationsbranche, der lige nu oplever en større interesse for deres produkter. ”Det kommer til at give os mere arbejde”, siger formanden for Dansk Ventilation.

Foto: Turbovex.

Debatten om skolernes dårlige indeklima raser i denne tid. En netop afsluttet landsdækkende undersøgelse viser, at luftkvaliteten i skolernes klasselokaler er lige så alarmerende ringe, som da den sidst blev målt for fem år siden. Knap 20.000 elever fra 800 grundskole- og gymnasieklasser i hele landet indsamlede i september i år data til undersøgelsen i egne klasselokaler.

Læs også: Milliard-investering har ikke ændret skolernes indeklima

Eleverne målte  CO2-niveauet og antallet af svampesporer i luften. Resultaterne blev efterfølgende analyseret af forskere fra Danmarks Tekniske Universitet. På seks ud af ti skoler blev der målt koncentrationer af CO2, der lå over det acceptable niveau. I 19 procent af klasselokalerne var koncentrationerne mere end dobbelt så høje som anbefalet.

Debat skaber vækst
Behovet for bedre indeklima i de danske folkeskoler er altså til at tage og føle på. Og netop det store fokus i pressen er godt for forretningen hos de danske ventilationsvirksomheder. Det mener Johnny Øland, der er formand for brancheforeningen Dansk Ventilation.

”Al den her fokus kommer til at give mere arbejde til ventilationsbranchen. Det er altid godt for ventilationsbranchen, når der bliver talt om ventilation. Det skaber mere vækst”, siger han.

Hos Kemp & Lauritzen har man allerede kunnet mærke den øgede fokus på indeklimaet i forretningen.

”Kommunerne er blevet meget mere lydhøre. Presseomtalen har gjort det nødvendigt for skolerne at reagere på problemerne. Og det gør det nemmere for os at få dem i tale. Hvis vi kan komme med et projekt, der er omkostningsneutralt inden for en vis periode, så er de jo meget interesseret i dette”, siger Benny Max, der er salgsdirektør ved Kemp & Lauritzen.

Tal så kunderne forstår det
Ifølge Johnny Øland skal ventilationsvirksomhederne dog blive endnu bedre til at kommunikere ordentligt ud, hvilke løsninger de kan tilbyde skolerne, hvis de for alvor skal slå mønt af situationen.

”Vores branche består af teknikkere, og vi har nogle gange svært ved at kommunikere, så folk forstår, hvad vi mener. Man kan ikke forvente, at kommunerne forstår vores hverdag”, siger Johnny Øland.

Netop den del arbejder man meget med hos Kemp & Lauritzen. Kunderne får klar besked om, hvilke besparelser deres klimaanlæg vil give, samt hvilke tilskudsmuligheder, de kan benytte sig af for at få projektet til at løbe rundt økonomisk.

”Det er vigtigt at forklare kunden: 'what's in it for me'. At få synliggjort de økonomiske gevinster i stedet for at sige: 'det koster så og så meget' og begynde at gå i tekniske detaljer. Det er det værste du kan gøre. Kommunikationen skal helt op på ledelsesniveau, hvis løsningerne skal forankres på arbejdspladsen”, forklarer han.

Læs også: Tema: Ventilation og indeklima

Stort marked fremadrettet
Kemp & Lauritzen har netop afsluttet et omfattende projekt, hvor de har lavet energirenovering af 133 bygninger – primært skoler og dagsinstitutioner – i Skanderborg Kommune. Men det store fokus på problemerne med indeklimaet i de danske skoler og gymnasier, giver dog ikke blot arbejde for ventilationsvirksomhederne hos det offentlige.

”Fokusset på det dårlige indeklima i de danske skoler smitter også af på de private virksomheder. De er i stigende grad interesserede i at køre en mere grøn politik på deres arbejdspladser. Det er selvfølgelig godt for vores forretning, men det er også godt for dem, da et bedre indeklima også skaber mere effektive medarbejdere”, siger Benny Max, der er overbevist om, at de gode takter for ventialtionsbranchen vil fortsætte i fremtiden.

”Frem til 2020 vil det her være et voldsomt marked. Og jo mere professionelt vi kan gribe det an, desto bedre markedsandel kan vi også få af det”, siger han.

I december-udgaven af Erhvervsmagasinet Installatør er der tema om ventilation, hvor du kan læse mere om branchens aktuelle udfordringer.
 

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

20.02.2026Genvex

Sponseret

Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig – med gode vaner og ventilation

17.02.2026Geovent

Sponseret

Geovent Compact arm – effektiv punktudsugning, hvor pladsen er begrænset

09.02.2026Genvex

Sponseret

Kan et ventilationsanlæg øge værdien af din bolig?

02.02.2026Installator.dk

Ventilation og indeklima: Sund fornuft i en grøn omstilling

02.02.2026LS Control A/S

Sponseret

Modbus-tilbehør til dit CTS/BMS ventilationsprojekt

30.01.2026LS Control A/S

Sponseret

Styringsløsninger til energieffektiv drift og lavere miljøpåvirkning

13.01.2026Geovent

Sponseret

Når alarmen lyder, skal luften være ren!

18.12.2025Geovent

Sponseret

Ambitioner, fællesskab og juleglæde – Geovent ser frem mod 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørwebinar med ELsikkerhed

Hvert år afholder ELsikkerhed en webinar-version af vores populære fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.03.2026

Sted

Online

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main