Skuffende søgning til oliefyrspulje

Danskernes lyst til at skrotte oliefyret har ikke levet op til forventningerne. Dårlig timing og finanskrise får skylden.

Da det 1. marts blev muligt at søge om tilskud til at skrotte oliefyret, var forventningen, at danskernes interesse for at skifte til en ny og bedre opvarmningsform ville være stor. Men sådan er det ikke gået, og efterspørgslen har langt fra været stor nok til for alvor at skæppe i installatørernes kriseramte ordrebøger. De seneste tal viser, at kun 135 millioner af puljens i alt 400 millioner er brugt på nuværende tidspunkt. Det svarer til i alt 9.000 ansøgninger, hvoraf 1800 allerede blev modtaget den dag puljen åbnede.

Direktør i installatør-organisationen Tekniq Niels Jørgen Hansen er da heller ikke overvældet over antallet af søgninger til puljen, som man i branchen forventede ville være tømt inden årsskiftet. Han peger på to årsager til, at søgningen ikke har været større.

”Den ene er, at ordningen blev sat i gang 1. marts, hvor vinteren og dermed fyringssæsonen er ved at være ovre. Det er ikke lige det tidspunkt, hvor udskiftning af kedler og fyr står øverst på danskernes prioriteringsliste.”

”Den anden årsag er, at vi under en finanskrise, hvor pengene absolut ikke sidder løst, har måttet konkurrere med eksempelvis et nyt køkken, et badeværelse eller en lang rejse. Og vi må bare erkende, at en varmepumpe eller en fjernvarmetilslutning ikke er det mest spændende at investere i, hvis man sammenligner,” konstaterer Niels Jørgen Hansen.

Hos Energistyrelsen, der administrerer oliefyrspuljen, deler man betragtningen om, at finanskrisen har forhindret den helt store efterspørgsel. Men chefkonsulent i Styrelsen Morten Nordahl Møller mener også, at folks manglende vinden om varmepumper kan spille en rolle.

”Varmepumper er fortsat en forholdsvis ny teknologi, og jeg tror, det betyder, at folk er mere tilbageholdende, end de ellers ville have været, pointerer han.”

Kampagner er vejen frem
For at få de tilbageholdende danskere til at få øjnene op for ordningen har Tekniq i november kørt endnu en kampagne for muligheden.

”Vi har målrettet henvendt os til målgruppen for den her ordning og udpeget de helt konkrete fordele, der er ved at få udskiftet oliefyret til fordel for noget andet, som på langt sigt er mere økonomisk,” siger Niels Jørgen Hansen og understreger, at Tekniq har henvendt sig direkte til slutbrugeren.

Den taktik hilser Morten Nordahl Møller velkommen. Han peger på, at målrettede kampagner fra lokale forsyningsselskaber har haft en stor effekt i Midtjylland og på Bornholm, hvor rigtig mange, har fået tilskud til at skifte til fjernvarme.

Derudover håber han, at ”mund til mund-effekten” med tiden vil begynde at virke.

"Den bedste reklame er, når de folk, der har benyttet puljen, giver deres erfaringer videre til omgangskredsen. Vi ved fra undersøgelser, at danskerne forhører sig hos familie, venner eller måske grundejerforeningen, hvis deres oliefyr går i stykker og skal byttes ud med noget nyt,” siger Morten Nordahl Møller.

Hvis man fremskriver den nuværende søgeaktivitet, vil pengene i oliefyrspuljen først være brugt i løbet af vinteren 2012, oplyser Energistyrelsen

Af: Lasse Andersen

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

04.09.2025Grohe A/S

Sponseret

Dansk VVS-talent klar til EuroSkills 2025

04.09.2025Installator.dk

Tænketank advarer: Odsherred-sagen kan gøre lån dyrere for forsyningsselskaber

04.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Nye krav om asbestuddannelse ved alt arbejde med asbest

04.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Webinar: Er din organisation klar til NIS2?

04.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

03.09.2025Condair A/S

Sponseret

Ses vi til webinar, på jeres arbejdsplads eller på messe?

03.09.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager TR Teknik i Esbjerg

03.09.2025Elcor A/S

Sponseret

Elcor samler kræfterne: Produktionskapaciteten styrkes på tværs af lokationer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

01.09.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

02.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Arbejdsmiljøledelse på byggepladsen

Lær om sikkerhed og arbejdsmiljø på byggepladsen.

Dato

05.09.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Vølund Varmeteknik A/S
Webinar
Gratis webinar om fremtidens boligventilation - Vølund S735

Installation af vand, varme og ventilation kræver ofte flere separate systemer – og det kan være både komplekst og pladskrævende. Men hvad nu hvis du kunne samle det hele i én kompakt og energieffektiv løsning, der allerede har vundet priser på europæiske markeder? 🏆

Dato

05.09.2025

Tid

10:00

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup