Solceller må ikke erstatte energibesparelser

Energitjenesten advarer mod at sætte solceller op uden at sætte energiforbruget ned.

Landets elektrikere og vvs-montører sætter solceller op som aldrig før. Når anlæggene bliver sluttet til, kan de nye solcelleejere glæde sig over miljøvenlig strøm i stikkontakterne, og i mange tilfælde kan de se frem til en tilbagebetalingstid på solcellerne på kun 8-12 år.

I en pressemeddelelse advarer Energitjenesten folk om at sætte solceller op, uden først at se på mulighederne for at skrue ned for boligens el- og varmeforbrug.

”Vi ser i mange tilfælde, at iveren efter den grønne strøm får folk til at glemme at se på energiforbruget først. Ofte handler det om boliger med dyr elvarme, hvor man vil have solcellerne til at dække et meget stort strømforbrug: Her kan en varmepumpe som erstatning sætte elforbruget betragteligt ned – eller måske er der mulighed for at slutte sig til den billige og meget miljøvenlige fjernvarme,” siger Christian Oxenvad, vejleder hos Energitjenesten.

Og der er andre muligheder for at nedbringe energiforbruget i boligen. ”På belysningssiden kan man investere i for eksempel LED-pærer, eller man kan anskaffe sig A-mærkede hvidevarer, og man kan i det hele taget tjekke efter, om der er elapparater i hjemmet, som kan udskiftes til mere energieffektive af slagsen. Desuden kan varmeforbruget i mange tilfælde begrænses ved at efterisolere boligen. Med et nedsat el- og varmeforbrug vil man samtidig kunne sætte investeringen til solcellerne ned.

Nedsætter man sit el- og varmeforbrug, undgår man også, at kraftvarmeværkerne om vinteren – hvor solcellerne i øvrigt producerer meget lidt strøm – skal fyre helt op for kedlerne. Så rådet fra Christian Oxenvad er klart: ”Skru el- og varmeforbruget helt ned, før der skrues solcellepaneler op på taget.”

-KPE

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Hvor meget tid går der med at holde styr på firmabilerne?

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle