Studerende skaber energioptimalt solhus

Danske virksomheder sponserer Danmarks Tekniske Universitets solhus ved de europæiske mesterskaber for solopvarmede boliger i Paris. Virksomhederne får ny viden og produkt-input, mens de studerende går efter point og satser på en god placering ved kåringen i juli.

Solar Decathlon-huset fra DTU er tænkt til at blive placeret som kæmpestore dukkehuse på toppen af eksisterende industribygninger i Københavns Nordhavn. Husene kobles energimæssigt sammen, så varme kan deles med naboen og overskudselektricitet sendes ud i et større smart-grid. Her bliver huset indviet ved et større arrangement i slutningen af maj. Foto: DTU.

Et innovativt forsøgshus fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU) i Lyngby deltager i den europæiske Solar Decathlon-konkurrence, der gælder om at skabe det mest velfungerende solopvarmede hus.

Vinderen er det hold med den bedste energiudnyttelse, konstruktion og boligkomfort. Schneider Electric er med på sponsorsiden og kigger nysgerrigt efter de studerendes indsats. Foruden at skabe en god kontakt til fremtidens bygningsingeniører håber producenten at få inspiration til nye produkter.

Læs også: Kloge huse er en udfordring

Schneider Electric sætter to nye følere op i solhuset: En luxmåler ved sydvinduet, der måler, hvornår det er på tide at slukke lyset, og en fugtsensor, som giver signal til, hvornår luften bliver for tung, og der bør luftes ud. Begge følere er prototyper, der er på vej ind på markedet. Luxmåleren er en gammel opfindelse, der blev udviklet til forrige Solar Decathlon-konkurrence i 2012. Schneider Electric har siden inddraget erfaringerne fra konkurrencen og justeret på produktet, så de bliver lanceret på markedet i løbet af dette efterår.

”De studerendes nysgerrighed får os til selv at stille spørgsmål ved forskellige ting, som de er i dag. Nye, unge øjne ser indimellem nye muligheder og behov, som er med til at holde os skarpe og i bevægelse. Den inspiration, vi har fået, bliver taget med tilbage til vores udviklere, så de kan blive inspireret”, fortæller pressekoordinator Pelle Fischer-Nielsen.

Gulvvarme og gulvkøling
De nye byggemetoder omfatter også gulvkøling, der sender koldt vand gennem de samme Uponor gulvslanger, der også bruges til opvarmning. Flere kontorbyggerier bruger allerede gulvkøling, hvor brugerne slipper for kolde vinde, der trækker gennem bygningen.

Den praktiske del af byggeriet er udført af medarbejdere fra Bravida, der i store flokke sled i det lille hus tæt op til deadline og måtte forholde sig til lavpraktiske mangler i de studerendes konstruktionstegninger med manglede ventiler, der satte byggeprocessen i stå.

DTU’s solhuse er små boliger på 50 kvadratmeter beregnet til to personer med et lille budget. Huset rummer køkken-alrum, badeværelse, teknikrum, ekstrarum og et førstesals soveværelse. Fra venstre mod højre Mikkel Kirkeskov Knudsen, Daniel Kolling Andersen, Niklas Frederiksen og Andreas Rask Jensen..

Effektiv solvarme
Huset er bygget med 100 kvadratmeter 7815 Wp monokrystaline fotovoltaiske solpaneler fra Gaia Solar med invertere fra Schneider Electric. Varmt vand kommer fra fire kvadratmeter ”flat plate” solfangere fra Batec Solvarme.

Når solens stråler ikke evner at varme vandet til 50 grader C står et backup system til og udnytter energien i ventilationens returluft, så varmeveksleren og et konventionelt el-element giver varmt vand til bad og tøjvask.

”Flat plate-solfangere er billigere sammenlignet med andre teknologier, de præsterer efficient i klima med stort snefald og er mere holdbare end deres rivaler”, lyder det i redegørelsen fra de studerende.

Med dukkehus til Solkongens slot
I juni rykker huset til den europæiske finale i Frankrig, hvor det blev placeret ved Versailles-slottet uden for Paris. Her dyster DTU med i alt 18 huse fra den 28. juni og to uger frem med prisoverrækkelse 3-5. juli.

DTU håber at rykke op i ranglisten ved årets konkurrence. For to år siden klarede DTU sig middelmådigt og måtte nøjes med en tiendeplads. I år har gruppen været mere tydelig i formuleringen om, hvad de vil opnå med deres konkurrencehus.

”Jeg regner med, at vi klarer os bedre end sidste gang, fordi vi har en mere klar ide om, hvad der skal ske”, siger Andreas Rask Jensen, der er en af de studerende på projektet.

Læs også: Intelligent byggeri tager tid

Der er bitter kamp om placeringen hos ungdommen. De studerede er forberedt på modstandernes lumpne trick. Sidste år smed andre lande våde håndklæder på gulvet for at holde temperaturen stand. Tiltaget gav strafpoint, men skaber iderigdom hos de danske studerende, der i år pusler med tanken om at stable bøger ind i huset for at regulere fugtigheden.

Prisen for at komme frem i årets konkurrence mellem de tyve tilmeldte deltager-universiteter har været at give køb på egne værdier.

Sidste år var byggeriet med de studerendes ord arkitektonisk flot og havde sin egen computer indbygget i huset. Masser af studerende bruger konkurrencen til at få måledata til specialeopgaver, og computeren skulle skaffe dem input fra huset.

Følg konkurrencen

Energiforbrug og komfortværdier kan ses direkte under konkurrencen på solardecathlon.dk.

I år går DTU-gruppen benhårdt efter point og har designet huset, så det falder i dommernes smag. Computeren er lagt op i skyen. Det skaber usikkerhed i tilfælde af netnedbrud. Til gengæld sparer det værdifuld strøm i det minimale dukkehus, der kun er på 50 kvadratmeter, det mindst mulige for at deltage i konkurrencen.

Dernæst har de studerende bygget huset så lille som muligt med minimale vinduer for at spare på varmen. Vinduer er svære at arbejde med i energihuse, der enten bliver for varme eller kolde, advarer studerende Mikkel Kirkeskov Knudsen, der ideelt ville bygge et hus helt uden vinduer eller faciliteter.

”Det er et problem med bygninger, der bliver overophedede eller får for stort solvarmetilskud fra vinduerne”, siger Mikkel Kirkeskov Knudsen.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup