Anbefalinger skaffer nye kunder

Autoriseret elinstallatør Hardy Ghorbani fra Korsør har været i elbranchen i mange år. Han satser på kunder fra nærområdet og markedsfører sig primært i telefonbøger og de lokale aviser.

”Mit markedsføringsbudget er meget begrænset. Jeg sørger i stedet for at yde en god kundeservice og derigennem få anbefalinger fra kunderne”, siger Hardy Ghorbani. Foto: Morten Sinding-Jensen.

Hardy Ghorbani har været i firmaet siden 1988. I 2000 købte han den tidligere ejer ud og gav installationsforretningen navnet Hardys Elservice I/S. Han driver en mindre installationsforretning med tilhørende butik og har bevidst valgt ikke at udvide med mange ansatte.

Læs også: Vær synlig hvor kunderne er

”Jeg har lagt en strategi for min virksomhed, der går ud på at servicere primært privatmarkedet i nærområdet, selvom jeg naturligvis også har virksomheder som kunder. Den anden del af strategien er en beslutning om ikke at ekspandere med mange ansatte. Vi er dem, vi skal være, og vi har nok at lave”, siger Hardy Ghorbani.

Kvalitet giver anbefaling
På spørgsmålet om, hvordan han tilrettelægger sin markedsføring, kommer svaret prompte med et skævt smil, mens han er ved at installere en udsuger i mit badeværelse:

Tip til mere salg

  • Levér den rigtige vare og bliv anbefalet
  • Vær synlig på Facebook
  • Opret egen hjemmeside og blog på nettet
  • Annoncér og hold aftensmøder for potentielle kunder
  • Vær aktiv i netværk

Kilde: MOJO Kommunikation

”Kald du det bare markedsføring, jeg kalder det kvalitet i arbejdet! – Spøg til side, jeg står i telefonbogen og annoncerer lidt i de lokale aviser, men hovedkilden til nye kunder er anbefalinger fra den ene kunde til den anden. Det er for mig at se den allerbedste markedsføring. Det er muligt, at jeg bruger en lille smule ekstra tid på opgaverne, men det er ganske simpelt for at sikre kvaliteten i arbejdet.”

Hardy Ghorbani tænker sig om en ekstra gang og siger så:

 ”Jeg er derudover en del af gruppen Lampeland og er med i indkøbsforeningen Expert Danmark, ligesom jeg optræder på Sikkerhedsstyrelsens hjemmeside på listen over firmaer, der er godkendt til eleftersyn af boliger, der skal sælges. Så på den måde bliver mit firma markedsført forskellige steder, men det er stadig anbefalinger fra kunder, der giver mig smør på brødet.”

Han ser drilsk på mig: ”Hvorfor har du egentlig kontaktet mig frem for en anden installatør?” Jeg bryder sammen og tilstår: ”Du blev anbefalet!”

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

03.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Hold styr på lovpligtige eftersyn, booking af udstyr m.m. med værktøjet "Teknisk udstyr"

03.11.2025KlarPris

Sponseret

5 tips der gør installatørens hverdag nemmere

01.11.2025Carlog System

Sponseret

Teknologi der sparer tid og skaber flow

31.10.2025Installator.dk

DIN Forsyning vinder Fjernvarmeprisen 2025

30.10.2025Installator.dk

11 nye industriparker på vej: ”Det rykker Danmark fremad”

30.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vores forskellighed er en styrke

29.10.2025Installator.dk

Grøn omstilling: Elvarebiler giver både økonomiske og grønne fordele

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup