Må man kalde chefen idiot på facebook?

Har man som arbejdsgiver ret til at bortvise en medarbejder, som kalder chefen for en idiot på en åben Facebook-profil. Få svaret her.

Juridiske svar

DS Håndværk & Industris juridiske afdeling leverer hver måned svar på konkrete juridiske dilemmaer på installator.dk.

Beskrivelsen af retsstilling kan under ingen omstændigheder erstatte konkret juridisk rådgivning.

I en virksomhed blev ledelsen opmærksom på, at en af medarbejderne havde skrevet om virksomheden og især virksomhedens ledelse på Facebook.

Medarbejderen havde en såkaldt åben profil, en offentlig tilgængelig side, hvor alle interesserede kunne følge med i afsenderens liv og – i dette tilfælde – i hans mening om chefen.

Og den var ikke så positiv, for ytringen på Facebook lød ”XX er topmålet af en idiot og forsøger uden succes at lede virksomhed YY”.

Arbejdsgiveren sikrede sig et print af siden og konfronterede medarbejderen, som helt uopfordret gentog ytringen mundtligt.  Arbejdsgiver valgte på den baggrund at bortvise medarbejderen, da han opfattede handlingen som en særdeles grov og væsentlig misligholdelse af ansættelsesforholdet.

Men måtte han det – må man bortvise en medarbejder, ”bare” fordi han offentligt kalder chefen en idiot?

SVAR:
Sagen blev rejst af medarbejderens fagforening, som protesterede og rejste krav om godtgørelse for usaglig bortvisning. Sagen blev forhandlet mellem fagforeningen og virksomhedens advokat, og resultatet blev, at bortvisningen blev opretholdt.

Reglerne om medarbejdernes loyalitet eller mangel på samme i forhold til sociale medier m.v. står ikke direkte i den ”skrevne” lovgivning. Men efterhånden har domstolene udviklet flere og ganske brugbare ”retningslinjer” for, hvad medarbejdere må og ikke må give udtryk for på for eksempel Facebook.

Læs også: Hvem skal betale for defekt pillekedel?

Det er i den forbindelse vigtig at understrege, at medarbejdere ikke har særlige rettigheder til at ytre sig på Facebook i forhold til andre ”offentlige” steder. Man skal som det klare udgangspunkt optræde loyalt over for sin arbejdsgiver på de sociale medier – præcis på samme måde, som hvis man for eksempel indrykkede et illoyalt læserbrev i den lokale trykte avis.   

For medarbejdere skal naturligvis udvise loyalitet, når de ytrer sig offentligt. Og hvis de optræder illoyalt, kan virksomheden sanktionere med en advarsel, opsigelse eller bortvisning afhængigt af ytringernes grovhed og skadevirkning i forhold til virksomheden. 

-LA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

TEKNIQ

Sponseret

Skybrud er ikke længere sjældne – derfor skal du have en beredskabsplan parat

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding