Elcor sikrer kontinuitet for tidligere Elogic-kunder
Elcor overtager de danske aktiviteter fra Elogic med ét klart formål: at sikre, at kunderne også fremover får den service, kvalitet og tryghed, de har brug for.
Foto: Elcor
Aftalen betyder, at kunderne kan se frem til en gnidningsfri overgang og et tæt samarbejde med en partner, der forstår deres behov.
Vi er klar til at servicere tavler, der er bygget hos Elogic, DLK, DEMEX og Circuit Electric. Det betyder, at kunderne kan få hjælp til både servicering, ombygning og udvidelse af deres eksisterende tavler.
”Det vigtigste for os er, at kunderne oplever stabilitet og kontinuitet – og samtidig får glæde af de muligheder, vi som Elcor kan tilbyde. Vores tilgang er at være en langsigtet og pålidelig partner, hvor leveringssikkerhed, kvalitet og værdiskabende samarbejde altid kommer først.”
Ulrik Juul, divisionsdirektør i Elcor Power
Kunderne får fremover adgang til Elcors samlede kompetencer inden for eltavler, automation, installation og service. Med erfaring på tværs af brancher som pharma, infrastruktur og fødevarer kan Elcor tilbyde skræddersyede løsninger, der matcher den enkelte virksomheds behov.
”Det her handler først og fremmest om kunderne. Vi vil gøre overgangen så enkel som mulig og samtidig sikre, at de får mest muligt ud af at blive en del af Elcor Group”.
Ulrik Juul
Om Elcor
Elcor er Nordens største producent af eltavler til automation og industri med mere end 1100 medarbejdere på tværs af Danmark, Norge, Sverige, Polen og Litauen. Virksomheden dækker hele værdikæden – fra design og specifikation til hardware- og softwareproduktion – understøttet af stærke serviceydelser inden for installation og vedligeholdelse. Med over 100 års samlet erfaring, avancerede produktionsfaciliteter og en værdibaseret tilgang leverer Elcor skræddersyede løsninger til kritiske sektorer som blandt andet fødevareindustrien, infrastruktur, marine og pharma. Elcor har været ejet af Axcel siden 2023. Læs mere på www.elcor.dk
Pressekontakt:
Sara-Clare Pehrson
Group Head of Marketing & Communication
+45 31 50 91 83
scp@elcor.dk