Én samlet genvej til dine kunders analoge og digitale måledata
Hvordan registrerer, opsamler og visualiserer du dine kunders forskellige analoge og digitale måledata, uden at det bliver et unødigt komplekst projekt?
AHLBORN BLICHFELD. Foto: AHLBORN BLICHFELD
Møder du ofte anlæg hos dine kunder, hvor måledata er spredt over en kompleks blanding af ældre analoge sensorer og moderne digitale komponenter. Det kan være en tidskrævende udfordring at integrere disse i ét samlet system, der er let at overskue og betjene for kunden.
Med ALMEMO® dataloggere og den fleksible WinControl software fra BLICHFELD får du en komplet løsning, der gør det nemt at bygge bro mellem alle typer måleteknologi.
Plug-and-play til alle sensortyper
Systemets store styrke er den universelle fleksibilitet. Uanset om dine kunders måleværdier er digitale eller analoge, kan de opsamles, gemmes og visualiseres i ét og samme netværk. Det sparer dig for besværlige specialtilpasninger og dyre mellemled. WinControl softwaren fungerer som det centrale kontrolpanel og kan skræddersyes til brugerens specifikke behov og ønsker. Det giver kunden et intuitivt overblik i hverdagen.
Ultimativ præcision og nem dokumentation
Når du afleverer et projekt, er dokumentationen og nøjagtigheden dit kvalitetsstempel. Med ALMEMO®-systemet er både dataloggere og sensorer nemme at kalibrere til ekstremt høj præcision.
Ved at benytte den intelligente flerpunktsjustering direkte i de digitale ALMEMO®-stik, kan udstyret justeres til at levere præcise sammenligningsværdier, der ligger tæt på nul i certifikatet.
Gør din næste måleopgave enklere
Uanset om du installerer i procesindustrien, på varmeværker, i laboratorier eller til ventilation og indeklima, har vi konfigurationen, der passer til opgaven.
🔗 Se hele udvalget og find teknisk dokumentation på blichfeld.dk
📞 Ring til os for teknisk sparring og rådgivning på telefon 75 52 20 20
