Gæster fik både gennemgang af produkter og produktion ved besøg hos METRO THERM

Hos METRO THERM havde vi forleden besøg af både Søberg VVS og Ahlsell. Her fik de en introduktion til nye fjernvarme-features samt en rundvisning i produktionen.

Foto: METRO THERM

I sidste uge havde vi fornøjelsen af at være i selskab med vores dygtige servicepartner, Søberg VVS og vores gode grossist, Ahlsell Danmark. 

Dagen startede med en rundvisning hos Ahlsell i Vallensbæk, hvorefter turen gik videre til vores hovedkontor i Helsinge. 

Her blev de taget godt imod af vores Key Account Manages Jørgen Krøjberg og Tony Kølskov, der dykkede ned i en række tekniske detaljer om vores METRO System 4 Slimline Mini – Danmarks mindste komplette fjernvarmeunit til varme og varmt vand. Her blev bl.a. præsenteret en række nye features for unitten, ligesom de besøgende fik et eksklusivt sneak peek af en ny styring, vi lancerer i 2025. 

Besøget bød også på en tur igennem vores produktion, hvor flere af vores nye automatiserings- og robotiseringstiltag blev demonstreret. 

Afslutningsvis blev der tid til vigtig netværkspleje, hvor vi sammen med teamet fra Søberg VVS og Ahlsell diskuterede muligheder, oplevelser og udfordringer i VVS-branchen. 

Tusind tak til Søberg VVS og Ahlsell for et hyggeligt besøg og for det fremragende samarbejde!

Foto: METRO THERM

Foto: METRO THERM

Foto: METRO THERM

Foto: METRO THERM

Foto: METRO THERM

Foto: METRO THERM

Foto: METRO THERM

Foto: METRO THERM

Mere fra...

27.11.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning

19.11.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

24.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Se eller gense vores projekt med DTU fra sidste års Roskilde Festival

19.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Varmen på kontoret er lige blevet lidt mere miljøvenlig

04.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Vi har udvidet vores samarbejdet med VVS Comfort