Luksus i London – hotel med 420 TOTO douche-toiletter
The Londoner – et 5-stjernet arkitekttegnet luksushotel ved Leicester Square. Lige i hjertet af Londons teater-kvarter og tæt ved China Town. Her er 350 forskellige værelser med douche-toiletter og 70 offentlige douche-toiletter. Alle er fra TOTO.
Her ses nogle af de offentlige douchetoiletter på The Londoner.. Foto: LindCor ApS
TOTO samarbejder med mange af verdens førende hoteller, og Storbritannien er ingen undtagelse. Så her ses vores produkter i mange af Londons smarteste 5-stjernede hoteller som eksempelvis The Londoner, The Peninsula, Emory og Mandarin Oriental Mayfair.
Her sætter vi fokus på ét af hotellerne, der giver 5-stjernede oplevelser – The Londoner.
Efter otte år og en investering på 500 millioner pund åbnede The Londoner dørene i september 2021, som verdens første super boutique-hotel. Et hotel der blandt andet byder på individuelt design af hvert værelse, og som løbende udvikler sine tilbud til gæsterne.
Optimal hygiejne og komfort med TOTO
Der er en lang række iøjnefaldende badeværelser i suiterne. Her er brugt materialer og overflader i en exceptionel kvalitet. For eksempel håndlavede japanske fliser i en spændende farvepalet. Blandt andet i en markant blå, der henviser til hotellets ”elektrisk blå” udvendige facade – se billederne nedenfor.
Andre badeværelser er udført i marmor og sten, og hvert badeværelse kombinerer den moderne indretning med det højeste niveau af luksus og teknologiske innovationer fra TOTO.
TOTOs luksuriøse WASHLET®/douche-toiletter er installeret i badeværelserne og på hotellets øvrige toiletter for at tilbyde gæsterne en optimal hygiejne og komfort.
Designet af hotellet er et samarbejde med de verdensberømte designere Yabu Pushelberg og arkitektfirmaet Woods Bagot. Hotellet er med til at markere en ny åbenhed mod det globale publikum.
Et badeværelse i ”elektrisk blå” – japanske fliser der passer til hotellets ydre.. Foto: LindCor ApS
Her to forskellige TOTO douche-toiletter på hotellets værelser.. Foto: LindCor ApS