Ny PQ Netanalysator LINAX PQ til indbygning i tavler fra GMC

Gossen Metrawatt lancerer en ny PQ netanalysator til indbygning i tavler for langtidsregistrering af spændingskvalitet og net forstyrrelser.

Gossen Metra watt LINAX PQ.

GMC LINAX PQ Serien er ideel til måling og analyse af forsyningsnettet samt til registrering af udfald, afbrydelser, harmonisk støj mm.

GMC LINAX PQ3000 og PQ5000 er certificerede Class A måleudstyr iht. IEC 610000-4-30Ed3 og leverer præcise og sikre data, som kan bruges i forbindelse med dialog med forsyningsselskaber, regioner eller til intern kvalitet kontrol. GMC PQ500 fås også en i Rack løsning eller som mobil enhed.

LINAX PQ1000 er en certificeret Class S enhed, som anvendes til intern forsyningsanalyse. Her får man problemfri måling af energi og effektivitet – instrumentet gengiver alle data nødvendig for at monitorere DSPQ (Demand Side Power Quality).

LINAX Serien er udstyret med interface for overførsel af data, og kan også sende data direkte til en sikker hjemmeside, for nem overvågning og endelig rapportering af måleværdier. Role-based Access Control (RBAC) og kodet kommunikation til HTTPS, Syslog og SFTP.

Eksempel på en live PQ måling kan ses på denne hjemmeside her

Kontakt os for yderligere informationer: tlf. 75522020 / info@blichfeld.dk

Mere fra...

16.03.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

27.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

25.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du måle spændinger op til 16.8 kVeff?

24.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny ATS600 fra ETL til højspændingstest

24.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

23.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny kompakt OMICRON CPX 200 til mellem- og højspændingsanlæg