SHS viser fuldt økosystem af adgangs- og sikkerhedsløsninger på The Security Event i Birmingham

Den 28.-30. april 2026 åbnes dørene for Europas førende sikringsmesse, som har til hus i Birmingham, UK. SystemHouse Solutions vil naturligvis være at finde på messen, hvor de præsentere mange spændende sikringsløsninger.

Ønsker du nemt og enkelt dit adgangskort ind i din Wallet på din Smartphone?

PassGate kan levere sikre adgangskort direkte til smartphones og smartwatchs uden behov for apps eller plastikkort. Platformen kombinerer enkel brugeroplevelse, enterprise-sikkerhed og åben integration, så OEMs, universiteter og virksomheder kan rulle mobil adgang ud hurtigt, og i stor skala.

Fremtidens adgangskort – uden plast, apps eller bekymringer

  • Adgangskortet kan sendes ud til brugeren, og dermed oprettes på afstand – det kræver blot mobildata forbindelse.
  • Adgangskortet virker med det samme efter oprettelse – naturligvis med de rettigheder som administratoren har tildelt.
  • Sikre adgangskort der altid er opdateret (mulighed for op til DesFire EV3 kortteknologi og biometri aktivering). Det digitale adgangskort lagres i telefonens Secure Element, samme beskyttelse som bruges til betalingskort.
  • Adgangskortet fjernes automatisk fra Wallet i din smartphone, når det bliver slettet i adgangskontrolsystemet - Dette er med til at sikre høj sikkerhed og mindske evt. misbrug af adgangskort.
  • PassGate digitale adgangskort virker også når de ikke er netværk på din smartphone, hvilket sikrer at dit adgangskort virker i områder med lav eller ingen mobil netværks dækning.
  • PassGate har API-interface, hvilket giver mulighed for integration med mange utallige adgangskontrolsystemer.

Foto: MK Media

EXRead kortlæser serie - Åbenhed og uanede muligheder

Den nye EXRead-serie af OSDP-verificerede kortlæsere, vil med sin slanke form og elegante design, passe ind i langt de fleste installationer, og på stort set alle adgangskontrol systemer, uanset mærke. 

Fællestræk for EXRead kortlæser-serien er den unikke sikkerhed, fleksibilitet og flotte design. Og så kan de læse alle former kort indenfor Mifare teknologien – hvilket gør at både ældre og nyeste kort kan benyttes.

  • Kortlæser serie til enhver situation - som mini, slimline med tastatur, eller med display og tastatur…. du vælger selv.
  • Kan benyttes på stort set alle adgangskontrol- og sikringssystemer
  • Sikker og konfigurerbar – der giver uanede muligheder
  • Stilrent skandinavisk design
  • OSDP-verificerede kommunikation – der giver høj sikkerhed og fleksibilitet
  • Mobile access – aflæsning af adgangskort på mobile enheder (inkl. native mobile wallet)
  • Billigst på den lange bane - Ingen licens eller tilbagevendende gebyrer.
  • Multi-Mifare kortsystemer – Kan håndtere flere forskellige kortsystemer på samme tid

EXRead kortlæser serien, kan købes via sikringsgrossisterne EET og ARAS

Kontakt: exread.sales@systemhousesolutions.com

Foto: Jörgen Hinder

Check In besøgssystem – Hvordan vil du tage imod dine gæster?

Check In kan tilpasses til stort set alle lokationer, og være med til at give adgang for dine gæster en sikker adgang: Udendørs Check In adgang, bredt udvalg af skærme og standere, kan styre og integreres med fx adgangskontrol, speedgates, elevatorer samt håndtere ubemandede receptioner.

  • Sikkert automatiseret besøgsstyringssystem
  • Giver den bedste besøgsoplevelse for dine gæster - Sikker og effektiv flow af besøgende fx via QR-koder, ligesom i lufthaven.
  • Enkel, fleksibel og intuitiv brugerflade
  • Single site eller multi site? - Check In systemet er fleksibelt, uanset dit behov
  • Styr på sikkerheden – Hjælper dig med at holde styr på hvem der er i bygningen
  • Styr på dine data – Holder enkelt styr på dine data fra gæsterne på en sikker måde (NIS2, GDPR, CER)
  • Mulighed for mindre bemanding, eller ubemandede receptionsløsninger – Check In værdi for din virksomhed, og skaber sikkerhed for dine gæster.

Foto: Fredrik Mossberg

Mere fra...

16.03.2026SystemHouse Solutions AB

Sponseret

SHS viser fuldt økosystem af adgangs- og sikkerhedsløsninger på The Security Event i Birmingham

25.02.2026SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Integra – det fremtidssikrede sikringssystem til kritisk infrastruktur, NIS2 og CER

06.02.2026SystemHouse Solutions AB

Sponseret

PassGate - Gør telefonen til din nøgle

08.01.2026SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Integra – det fuldendte sikringssystem

22.12.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Julehilsen fra SystemHouse Solutions til alle jer….

10.12.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Landskrona Golfklub tager sikkerheden ind i den digitale tidsalder