Transparens skaber trygge toiletbygninger!

De arkitekttegnede toiletbygninger i ”Tokyo Toilet Project” viser anderledes nytænkning. Vi har tidligere vist fire forskellige. Her kan du opleve endnu tre af de nye bygninger: ”Transparant Toilets, ”A walk in the woods” og “AMAYADORI”.

Transparens skaber tryghed: De gennemsigtige toiletter ses i to parker i det centrale Tokyo.. Foto: LindCor ApS

26.01.2026

Sponseret

TOTO

Alle de nye toiletbygninger i de offentlige rum i ”Tokyo Toilet Project” indeholder TOTO-produkter, fordi de er særdeles holdbare.

I denne artikel viser vi endnu tre af de i alt 17 forskellige toiletter. De er alle tegnet af forskellige japanske arkitekter.

Transparens – gennemsigtige om dagen, lyser om natten

Folk har ofte bekymringer omkring offentlige toiletter i parker: Renlighed og frygten for om nogen gemmer sig derinde. De transparente toiletter løser begge problemer, siger arkitekten Shigeru Ban.

De er gennemsigtige, når de ikke bruges, så man kan se, at de er rene og tomme. Så snart man går ind, forsvinder transparensen. Der er tre toiletter i bygningen: et universelt og et dame- og et herretoilet, som alle står på række. Farverne er ikke begrænset til den traditionelle røde for kvinder og blå for mænd. Der er både valgt en kølig farvepalet og en palet med varme toner. Om natten forvandles lysene til små lanterner, der oplyser parken.

De gennemsigtige toiletter er trygge at bruge. Om natten lyser de som smukke lanterner.. Foto: LindCor ApS

En tur I skoven: “A Walk in the Woods” i Nabeshima Shoto Park

Træ spiller en central rolle i at fremhæve Japans træ-kultur, og toiletterne er et eksempel på, at arkitektur kan indgå harmonisk i naturen. 
I stedet for én stor bygning har arkitekten Kengo Kuma valgt at opdele toiletterne i fem små hytter, der er forbundet af en skovsti. 
”Toiletbyen” er åben, luftig og nem at passere igennem, og dermed passende til tiden efter pandemien. Stien følger parkens naturlige hældning som en bjergsti.

Toilet-hytterne er beklædt med planker af Yoshino-ceder. Det giver følelsen af at gå i en skov.. Foto: LindCor ApS

“AMAYADORI” - at søge ly for regnen - i Jingu-Dori Park 

Japan er kendt for skønhed, renlighed og høflighed – kvaliteter, der afspejles i landets toiletter. Arkitekten Tadao Ando fortæller, at han aldrig har oplevet toiletter andre steder i verden, der giver samme følelse af æstetik og respekt for brugeren. 
I Japans fugtige klima er ventilation en central del i traditionel arkitektur, for eksempel med dybe udhæng. Ventilation er også vigtig for at forebygge infektioner. Den cylindriske bygning har lodrette lameller. De giver både sollys og ventilation. De store udhæng beskytter mod regn. Den runde form gør det let for alle at bruge toilettet.

“Amayadori” betyder at søge ly for regnen på japansk. Toilettet er også tegnet med dette formål, siger Tadao Ando.. Foto: LindCor ApS

Mere fra...

26.01.2026TOTO

Sponseret

Transparens skaber trygge toiletbygninger!

12.01.2026TOTO

Sponseret

Salget af TOTOs douche-toiletter stiger vildt – nu til 70 mio. enheder

01.12.2025TOTO

Sponseret

Toiletbygninger - Arkitektur der vil noget!

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

22.09.2025TOTO

Sponseret

Nyt: RW auto-flush med nye trykplader i mat hvid eller sort