Varmen på kontoret er lige blevet lidt mere miljøvenlig

Hos METRO THERM har vi for nyligt udskiftet vores eksisterende varmepumpe på hovedkontoret med en mere miljøvenlig udgave – nemlig vores nye METROAIR S med propan.

Her ses vores salgschef René Holsko ved den nye METROAIR S, som vi har installeret ved hovedkontoret i Helsinge. Foto: METRO THERM

Hos METRO THERM arbejder vi hver dag på at fremme brugen af miljøvenlige varme-, varmtvands-, og ventilationsløsninger, der kan medvirke til en grønnere fremtid. 

Derfor er det os også magtpåliggende, at vi selv gør en indsats. Derfor har vi i en årrække benyttet os af flere varmepumper til at generere varme og varmt vand til vores administrations- og produktionsbygninger. 

I vores administrationsbygning i Helsinge kommer al varme- og varmtvandsforsyning til vores fælleslokaler og køkken fx fra varmepumper. Den skulle dog have en grøn opdatering. 

Derfor foretog vi for nyligt en udskiftning af vores eksisterende varmepumpe med den mere miljøvenlige METROAIR S. METROAIR S er vores seneste produktnyhed inden for luft til vand varmepumper med det naturlige kølemiddel propan. 

I videoen nedenfor præsenteres varmepumpen af vores salgschef René Holsko, der fortæller om nogle af dens mange fordele – fx at den kan kombineres med vores indedel METROAIR 330 og vores ECO 275 i Genvex-brand. 

Du kan læse mere om vores løsninger på www.metrotherm.dk

Mere fra...

19.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Varmen på kontoret er lige blevet lidt mere miljøvenlig

04.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Vi har udvidet vores samarbejdet med VVS Comfort

28.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Tak for dit besøg ved VVS-messen 2025

16.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Er du klar til VVS'25? Det er vi hos METRO THERM!

12.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Ny S-styring til fjernvarmeunits

08.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på VVS’25