Varmepumpe laver kolde øl og varme pølser

Kolde øl og varme pølser. Umiddelbart ikke noget, man forbinder med fremtidens varmesystemer. Men tre studerende på DTU ville det anderledes, og nu har de udviklet en maskine, som faktisk kan levere begge dele – og det vækker opsigt.

”Vi ved fra et traditionelt køleskab, at bagsiden af sådan et bliver varmt, og der er ikke så mange, der tænker over, at man måske kan udnytte den her energi. Det er lidt samme princip, vi bruger med varmepumpen”, fortæller en af de studerende i projektet Peter Justesen. Han var sammen med sine medstuderende ansvarlig for testudgaven af den nye maskine, som var med til grillarrangement på METRO THERM, hvor både køle- og varmedelen kom i brug. 

I filmen her kan du se maskinen i funktion og møde en af de studerende bag projektet. Du kan også høre udviklingsingeniør Matteo Caramaschi fortælle, hvorfor et projekt som dette - med både køling og opvarmning fra varmepumpen - er særligt interessant for udviklingsafdelingen hos METRO THERM. 

Mere fra...

25.03.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Overvejer du at skifte til fjernvarme? Få det fulde overblik i vores guide!

04.03.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Kom med til Inspirationsdag 2026

20.02.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Besøg Stigs arkitekttegnede nulenergihus

09.02.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Sådan opstarter du vores fjernvarmeunits med S-styring

08.01.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Oplev METRO THERMs fjernvarmeløsninger

27.11.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning