Verdens største flowmålere kalibreres ved hjælp af løsning fra Schneider Electric

Nøjagtig måling af flow er afgørende for hele verdens forsyning af naturgas. Danske FORCE Technology har bygget verdens største lukkede loop til at kalibrere flowmålere – bl.a. ved hjælp af en komplet løsning fra Schneider Electric.

Foto: Schneider Electric

Når eksperterne fra FORCE Technology åbner for ventilerne i virksomhedens nye MEGA loop i Vejen, flyder naturgassen gennem anlægget med op til 60.000 kubikmeter i timen. Det er mange gange mere end de ca. 1.000 kubikmeter, som et typisk enfamilieshus bruger på et helt år. 

Den enorme gennemstrømning af gas er nødvendig, når opgaven er at kalibrere nogle af verdens største flowmålere. Målerne kan have en diameter på helt op til cirka halvanden meter og er typisk placeret på naturgasledninger, der krydser landegrænser.

Her er det afgørende, at målerne er kalibreret til højest mulig nøjagtighed. Er de ikke det, kan det koste mange millioner kroner i forkert afregning. 

Og det er netop det, FORCE Technologys nye anlæg er bygget til, godt hjulpet af en avanceret styring af hele processen. Styringen er baseret på Schneider Electrics fuldt integrerede EcoStruxure-platform, som gør det muligt at opbygge komplette automationsløsninger med software, cloudservices og hardware i perfekt, gnidningsløst samspil.

Læs mere om løsningen her.

Vil du modtage nyheder fra Schneider Electric direkte i din indbakke? Skriv dig op til vores nyhedsbrev.

Mere fra...

29.05.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

28.05.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

18.05.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

12.05.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

27.04.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

23.04.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra ‘ind, ud, videre’ til rådgivning: En ny måde at differentiere sig som installatør