Øens VVS Entreprise A/S sørger for vand til toppen af ”Green Hills”

Den ikoniske nye bygning i Solrød Strands ”Green Hills” har navn efter deres imponerende tagkonstruktion. Øens VVS Entreprise A/S står for vand- og varmeinstallationer og glæder sig over samarbejdet med Sjælsø, Balder og MOE.

Lejlighederne i "Green Hills" er smukke og rummelige, alt er nyt og gulvvarmen sørger for en konstant jævnt fordelt varme i rummene. Foto: Øens VVS Entreprise A/S.

Green Hills i Solrød Strand lever op til en række krav om eksempelvis bæredygtighed, klimasikring, markant arkitektur og en varieret boligsammensætning. Den moderne boligejendom er nemlig bygget med plads til alle generationer med tanke på æstetisk funktionalitet og åbenhed.

De forskellige lejlighedstyper og planløsninger skal sikre en diversitet i sammensætning af unge, familier og ældre – mens det åbne og ambitiøse grønne område lægger op til, at relationer kan vokse frem i et summende gårdmiljø.

LÆS OGSÅ: Pro-Automatic A/S køber Fleks Tavler ApS

Et godt samarbejde skaber få bump vejen

Selvom bygningens udformning er anderledes, er installationerne traditionelle:

”Vand og varmeinstallationerne i bygningen er ikke udfordrende at installere. I et stort projekt som dette er det koordination og samarbejde på tværs af faggrupper, der kan være svær at balancere. Dog har samarbejdet mellem Øens VVS Entreprise A/S, Sjælsø, Balder og MOE været super godt. Sammen løser vi tingene og der har været meget få bump på vejen”, fortæller Morten Højrup fra Øens VVS Entreprise A/S.

Lejlighederne er smukke og rummelige, alt er nyt og gulvvarmen sørger for en konstant jævnt fordelt varme i rummene. Alle rør er samlet i en skjult skakt i lejlighederne, som opmures til sidst.

LÆS OGSÅ: Skolernes indeklima er stadig en hovedpine

”Skakterne er lidt udfordrende, da vi ser mange installationer samlet, hvilket er smart i en ny bygning. Således bruges kvadratmeterne på boligareal i stedet. Varm, kold, centralvarme, retur, vandmåler, gulvvarme og ventilation er samlet i skakthuset. Det kan være en udfordring, men igen har vi i Øens VVS Entreprise A/S sammen med Sjælsø, Balder og MOE fået tingene til at klappe”, siger Morten Højrup.

Nybyggeriet Green Hills er et DGNB-projekt (Green Building Council Denmark). Det betyder, at Green Hills bygges efter kravene i bæredygtighedscertificeringen, DGNB, og er præ-certificeret til DGNB-Guld.

Alle entreprenører i projektet er blandt andet underlagt bestemte krav ift. bæredygtighed og genanvendelse.

Affaldssortering er en vigtig del af bæredygtigheden

”Papkasser må eksempelvis kun leveres til affald med få procent tape på. Herunder skal Øens VVS Entreprise A/S affaldssortere, og det har vi virkelig gjort godt i mine øjne. Affaldsmodtageren har da også rost hele håndteringen af affald under byggeriet. Vi har under 1 procent fejlsortering, hvilket jo er tæt på fejlfrit”, fortæller projektleder Morten Højrup.

LÆS OGSÅ: Naturgaskunder har en højere medianindkomst end gennemsnittet

Affaldssortering og genanvendelse er en vigtig del af projektets bæredygtige tiltag. Øens VVS Entreprise A/S opruster på vidensfronten gennem et projekt som dette – også til fremtidige DGNB-byggerier.

”Det tror jeg, vi vil se mere af i fremtiden, da der vil blive stillet større og større krav til bygherre – og dem skal vi selvfølgelig kunne gå ind og efterleve som leverandør”, siger Morten Højrup og fortsætter:

”Vi er som vvs-entreprenør stolte af dette projekt. Både at være med til, at sikre sunde vandinstallationer i en bygning, der er bygget med tanke på miljøet – og så er jeg utrolig glad for samarbejdet med Sjælsø, Balder og MOE”, afslutter Morten Højrup.

De første boliger i Green Hills forventes klar til indflytning i udgangen af 2022.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth MultiPex® QuickPush

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams