Øens VVS starter fjernvarme og støtter omstillingsproces

Øens VVS Entreprise opretter datterselskab inden for fjernvarmeområdet. Det sker på baggrund af den proces, Danmark er i netop nu. En omstillingsproces, hvor målet er at få afviklet alle former for opvarmning med gas og olie, og omstille til andre energiformer.

”Øens Fjernvarme kommer til at være proaktive inden for den grønne omstilling. Vi har – ligesom mange andre – en klar vision om at rykke Danmark derhen, hvor vi er uafhængige af energiformer fra visse andre lande. På den måde sikrer vi Danmark til fremtiden og de kommende generationer”, siger Ted Møllback. Foto: Øens Fjernvarme..

Det nyoprettede selskab Øens Fjernvarme skal tilbyde tilkobling på fjernvarmeanlægget til selve husstanden. Det skal ske via en anerkendt person inden for fjernvarme, som har de kompetencer, der skal til for at gøre fjernvarmetilkobling til en god oplevelse.

”Vi vil gerne være en forretningsmæssig del af den ambitiøse udbygning af fjernvarme på Sjælland. Vi har fået ansat en - i fjernvarmekredse - anerkendt person, som i mange år har samarbejdet med fjernvarmeselskaberne. Til det nye forretningsområde har vi sammen med Ted Møllback etableret et nyt selskab under navnet Øens Fjernvarme”, fortæller Mogens Nygaard, direktør i Øens VVS Entreprise.

Øens VVS Entreprise har kompetencer inden for større renoveringer af ejendomme. Fjernvarmecentraler og fjernelse af gasvarme er i forvejen en del af selskabets opgaver.
Med Øens Fjernvarme bliver der en fokuseret indsats på fjernvarmeområdet, som indebærer villamarkedet samt ansættelse af fjernvarmespecialiserede montører. Sidst men ikke mindst vil Ted Møllbacks kompetencer styrke den metodiske del, så der leveres service og kvalitet på et højt niveau.

”Jeg ser frem til samarbejdet med Øens VVS. Sammen skal vi bruge vores kompetencer inden for fjernvarme og installationer til at få koblet danskerne på fjernvarme”, siger Ted Møllback.

Ted kommer fra en anden større VVS-virksomhed, hvor han siden 2017 har været serviceleder for erhverv. Her har energioptimering med fokus på installation af fjernvarmeanlæg været hans ansvarsområde.

”Øens Fjernvarme kommer til at være proaktive inden for den grønne omstilling. Vi har – ligesom mange andre – en klar vision om at rykke Danmark derhen, hvor vi er uafhængige af energiformer fra visse andre lande. På den måde sikrer vi Danmark til fremtiden og de kommende generationer”, forklarer Ted.

Ordrebogen er allerede fyldt godt op 
Aftalerne ruller ind i ordrebogen og Øens Fjernvarme er klar til at indfri kundernes forventninger.

”Vi skal i Øens Fjernvarme – ligesom i Øens VVS - leve af at give vores kunder gode oplevelser. Derfor glæder det os, at der allerede er flere, der har valgt vores tilbud. Vi går virkelig højt op i kvaliteten af arbejdet og den service, kunden oplever. Det skal være en effektiv og behagelig proces”, fortæller Ted.

Læs også: Grøn omstilling kræver nye kompetencer

Øens Fjernvarme er allerede i fuld gang med at koble de første kunder på fjernvarme. Blandt kunderne er Solrød Fjernvarme og Vestforbrænding, og sideløbende opstartes nye fjernvarmeprojekter.

”Der er naturligvis plads til flere”, siger Ted, der er vant til at sikre, at flere sideløbende projekter kører gnidningsfrit.

Ted Møllbacks vej ind i fjernvarmen
Ted startede som selvstændig i 2000 virksomheden Møllback VVS og Teknik. I 10 år drev han sit eget firma, og i 2010 gik Ted sammen med en VVS-aktør, som blev overtaget af en anden VVS-virksomhed. Her beskæftigede Ted sig som servicechef med energioptimering inden for gasfyr og udskiftede gamle gasfyr til nyere. Men i samme periode begyndte man at snakke om udfasningen af fossile brændstoffer. Ted indså, at det var her, indsatsen skulle ligge.

”Vi vandt en opgave på 10 fjernvarmestationer for Taastrup Fjernvarme – og herefter begyndte jeg at se muligheder i fjernvarme. Der var mange ting, der kunne effektiviseres i hele tilkoblingstrinnet. Her har jeg været med til at udvikle en effektiv indsats baseret på erfaringer. I mine øjne kan danskerne ikke få fjernvarme hurtigt nok. Der er behov for hurtig, gnidningsfri og kvalitetssikret tilkobling og det tilbyder vi i Øens Fjernvarme”, siger Ted.

- PiB

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

16.09.2025Installator.dk

Ny metode giver mere retvisende energimærke

08.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

05.09.2025Installator.dk

Grundfos lancerer ny generation af cirkulationspumper

04.09.2025John Jensen VVS A/S

Sponseret

Innovativt samarbejde forbedrer komfort og energieffektivitet på skole

02.09.2025Installator.dk

Fleksibelt elforbrug kan spare milliarder – og gavne klimaet

01.09.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

28.08.2025Installator.dk

Nu åbnes der op for solceller på kommunale tage

21.08.2025Coromatic A/S

Sponseret

Hvad er jeres plan for nødstrøm?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle