150.000 husejere har skrottet den sorte varmekilde

I løbet af de sidste ti år er varmekilden i omkring 150.000 parcelhuse blevet udskiftet med nye og mere bæredygtige varmekilder. Det gavner den grønne omstilling, men gør også huset lettere at sælge, vurderer mæglerkæde.

Fjernvarmen er blevet alternativet til oliefyret i tusindvis af husstande i de senere år. Grøn opvarmning gør det nemmere at sælge boligen, vurderer ejendomsmæglerkæden Estate.. Foto: Assens Fjernvarme

Der kommer stadig færre boliger til salg herhjemme, hvor varmekilden er baseret på fossile brændsler. Siden 2013 er antallet af parcelhuse med sorte varmekilder således faldet med ca. 150.000 boliger. I samme periode er antallet af parcelhuse, som opvarmes med hhv. varmepumpe og fjernvarme, steget med ca. 173.000 boliger. Det viser tal fra Danmarks Statistik, som ejendomsmæglerkæden Estate har analyseret.

“Et oliefyr kan godt være en showstopper eller en faktor, der gør, at man som boligsælger må forvente, at køberne vil være ekstra kritiske i forhold til at betale udbudsprisen. Det er forbundet med betydelige omkostninger at installere en ny varmepumpe, og de færreste ønsker at have et oliefyr i 2024,“siger Thomas Hovgaard, der presseansvarlig i Estate.

Ud over at gavne den grønne omstilling kan skiftet fra sort til grøn opvarmning således også gøre det lettere at sælge huset.

“Det er alt andet lige sjovere at sætte sin bolig til salg, når man ved, at den er forsynet med en bæredygtig varmekilde, som de nye ejere ikke skal bekymre sig om. Vi har set, hvor hurtigt det er gået med udbredelsen af elbiler. Det samme kommer sandsynligvis også til at ske med vores boliger, hvor det fossile i stigende grad vil blive fravalgt,” siger Thomas Hovgaard.

-emte

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

25.02.2026Brunata A/S

Sponseret

Stigende varmepriser har ramt danskerne - her er fem nemme måder at spare

24.02.2026Belimo A/S

Sponseret

Køling kræver konstant korrekt temperatur

23.02.2026Installator.dk

Regeringen vil forlænge udvindingen af olie og gas

20.02.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Besøg Stigs arkitekttegnede nulenergihus

19.02.2026Installator.dk

Professor: Kommuner bør overveje kreditrisiko ved lån til fjernvarmeprojekter

17.02.2026Installator.dk

Forsyningstilsynet: Odsherred Varmes varmepriser er urimeligt høje

13.02.2026Installator.dk

100.000 har skrottet gasfyret siden 2021

10.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny CDU muliggør skalerbar væskekøling til AI-datacentre i stor skala

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus