18 mand på messestand – uden produkter

Når grossistvirksomheden A. O. Johansen tager på EL & Teknik-messen 15-17. maj bliver det med en 18 mand stor stand og nul produkter. Det handler nemlig ikke om salg, siger A. O. Johansens salgsdirektør Lars Kestner.

A. O. Johansen tager på El & Teknik for at forstå kunderne bedre og møde dem på en anderledes måde end i hverdagen. .

Grossisterne har de seneste år svigtet de store messer. Messerne var tidligere stedet, hvor man præsenterede nyheder og tegnede kontrakter. Den tid er ovre, og konsekvensen er, at flere store grossister ikke længere kan se et økonomisk rationale i at hive flere dage ud af kalenderen og dele goodie-bags ud til messegæsterne. Det gælder ikke for A. O. Johansen, en af Danmarks største grossister inden for el og VVS:

Læs også: El & Teknik-messe med hovedvægt på faglighed

”Messerne har traditionelt været et sted, hvor man tog hen, fordi man skulle følge med i branchen. Man frygtede, hvad man gik glip af, hvis man ikke var der. Nogle var hemmelighedsfulde og gemte på nyheder i månedsvis for at kunne præsentere dem på messen, men i dag får man nyhederne på andre måder. Det foregår over internettet, og det har påvirket messerne”, siger A. O. Johansens salgsdirektør Lars Kestner.

”Vi har set mange mislykkede satsninger i branchen, og det kan blive dyrt at satse forkert. Derfor er det nødvendigt, at vi hele tiden går tilbage og lytter til kunderne og får en fornemmelse af, hvad der rører sig”, siger Lars Kestner, salgsdirektør hos A. O. Johansen. .

Så når A. O. Johansen deltager på dette års El & Teknik-messe, er det for at forstå kunderne. Det handler om at blive bedre som grossist og møde kunderne på en anden måde end i hverdagen, hvor opmærksomheden som regel er rettet mod en bestemt handel eller et produkt. Selve standen, som A. O. Johansen tropper op med, bliver utraditionel og med diverse happenings og indslag, men helt uden produkter.

”Vi skal forstå vores kunders behov så godt som muligt, og derfor er de uforpligtende samtaler så vigtige. Vi stiller med 18 mand fra vores salgsorganisation og indkøbsafdeling, så vi kan snakke med så mange som muligt. Vi har ingen produkter med, men hvis diskussionen begynder at handle om teknik og produkter, så er vi naturligvis klar til det. Endelig er vi jo der i tæt samarbejde med vores gode samarbejdspartnere – producenterne, og så kan vi tage de besøgende med til deres stande”, fortæller Lars Kestner.

Omnichannel-strategi
Deltagelsen på El & Teknik er en forlængelse af A. O. Johansens strategi om at være en omnichannel grossist, der er tilgængelig overalt, ikke mindst for de små og mellemstore kunder. I 2000 tog A. O. Johansen springet og gik fra at være en traditionel VVS-leverandør til også at sælge el-produkter.

”Vi kunne se i markedet, at VVS- og elektrikervirksomheder mange steder smeltede sammen. En VVS-virksomhed ansatte måske en elektriker eller et elektrikerfirma opkøbte et VVS-firma. Derfor ville det være naturligt, at vi som grossist også leverede til denne type virksomheder”, siger Lars Kestner.

A.O. Johansen opkøbte en lille el-grossist og udviklede sig til at være en one-stop-shopping for installatørbranchen.

”Det har været en hård kamp i en branche med nogle fint opdelte skel og store, dominerende spillere. En af de måder vi klarede det på, har været ved at lytte til kunderne hele tiden. Vi har eksempelvis fundet ud af, at vi skal have fagspecialister på alle de områder, vi arbejder med, i alle vores butikker. Så vi har transformeret os fra en traditionel grossistvirksomhed, til en it-, viden- og logistikvirksomhed”, fastslår Lars Kestner. 

Den lære bliver nu også brugt i forbindelse med seneste udvidelse af sortimentet. A. O. Johansen er begyndt at forhandle produkter til tømrere, ud fra samme tankegang som da man udvidede med el-sortimentet.

Læs også: El & Teknik: Tre nye installatører bejler til installatørerne 

”Vi har set mange mislykkede satsninger i branchen, og det kan blive dyrt at satse forkert. Derfor er det nødvendigt, at vi hele tiden går tilbage og lytter til kunderne og får en fornemmelse af, hvad der rører sig.  Det kan vi eksempelvis gøre ved hele tiden at forholde os til de 7.000 besøgende, vi hver dag har i vores butikker – og ved at tage på El & Teknik-messen”, mener Lars Kestner.

Om A. O. Johansen

A.O. Johansen er en dansk grossistvirksomhed, der beskæftiger sig med salg af varer til VVS-, elektriker- og tømrerbrancherne. Virksomheden har 51 butikker fordelt over hele landet, samt et omfattende distributionsnet baseret på e-handel. I koncernen indgår også de to onlinebutikker www.greenline.dk og www.billigvvs.dk, der retter sig mod direkte salg af VVS- og el-produkter til private.

Det nære forhold til kunderne er en stor del af årsagen til grossistens gode resultater, og grunden til at nogle meget store investeringer i logistik og robotteknologi på lagrene har givet et godt afkast de seneste år.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

[SIDSTE CHANCE] Du kan stadig nå det – men ikke ret længe!

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens