290 unge talenter klar til DM i Skills 2022 – se hele listen

De største talenter fra erhvervsuddannelser i hele landet dyster i 49 forskellige fag om at blive danmarksmester ved DM i Skills 2022. Se hele listen her.

Alle udskillelsesløb, lokale mesterskaber og kvalificeringer er nu overstået, og de bedste af de bedste er klar til årets højdepunkt for erhvervsuddannelserne – DM i Skills. Her skal der findes en danmarksmester i 49 forskellige fag indenfor håndværk, industri, service og velfærdsområdet. De 290 dygtigste unge fra hele landet er klar til at dyste over tre dage fra den 28. til 30. april i Høng ved Kalundborg.

”DM i Skills samler de dygtigste unge håndværkere, og de største talenter indenfor industri, service og velfærdsområdet, og vi er stolte over at kunne præsentere det største DM i Skills nogensinde. Vi har i 49 konkurrencefag og 22 demonstrationsfag, hvilket er rekord. Derfor har vi også rekord mange deltagere vi glæder os meget til at skyde det hele i gang den 28. april”, siger Simon Neegaard-Holm, direktør for SkillsDenmark.

LÆS OGSÅ: DM i Skills skal til Fredericia 2023

Konkurrencedeltagerne fordeler sig over hele landet og mange forskellige uddannelsesinstitutioner. Den fulde liste over alle deltagere kan findes her: Konkurrencedeltagere - SkillsDenmark.

Det er også muligt at se deltagerne på en danmarkskort for et hurtigt overblik over, hvor i landet de forskellige kommer fra her.

Der kan formidles kontakt til den enkelte deltager ved henvendelse til SkillsDenmark.

-AKJ

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

19.01.2026Installator.dk

Dansk strøm når rekordlav CO2-udledning

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup