AAB-afdeling vinder hæderspris for store energibesparelser

Ledende ejendomsfunktionær Martin Engelbrecht og AAB-afdeling 37 vinder energi-hædersprisen Den Gyldne Termostat. Prisen, der uddeles af Hofor, gives til en person, som har sparet en masse energi og gjort en stor indsats for at udvikle og udbrede intelligent energistyring.

Ledende ejendomsfunktionær i AAB-afdeling 37, Martin Engelbrecht, vandt energiprisen Den Gyldne Termostat. PR-foto. .

"Vores afkøling, der er et udtryk for. hvor godt vi udnytter varmen hos os, var så dårlig, at vi stod til at skulle betale over 300.000 kroner i straf, så vi måtte finde en løsning. Forbedringerne har kostet lidt, men vi er gået fra at skulle betale et højt beløb i bod, og det ser nu ud til, at vi får en ganske pæn bonus. Samtidigt har vi sparet væsentligt på energiregningen – og de penge kommer vores lejere til gode et andet sted”.

Sådan lød det fra bestyrelsen i boligforeningen AAB’s afdeling 37, der med ledende ejendomsfunktionær, Martin Engelbrecht, i spidsen vandt energiprisen Den Gyldne Termostat.

Intelligent energistyring
Den Gyldne Termostat bliver overrakt af forsyningsselskabet Hofor til en person, der har sparet en masse energi og gjort en stor indsats for at udvikle og udbrede intelligent energistyring. Ud af et felt på tre nominerede blev det AAB-afdeling 37 og ledende ejendomsfunktionær Martin Engelbrecht, der løb med sejren.

Hofors direktør for økonomi og forretning, Jan Kauffmann, overrakte prisen 12. marts i Blox, der blandt andet rummer Dansk Arkitektur Center. Han gav vinderen disse ord med på vejen:

"I AAB-afdeling 37 har man haft besøg af en af Hofors energirådgivere, fulgt hans vejledning med det samme, og for eksempel gennemgået og justeret ventiler i alle kældrene korrekt. En god dialog med beboerne i de 524 lejligheder har også lært dem om energirigtig indretning og adfærd i hjemmet. Resultaterne er ikke til at tage fejl af. Det er den slags ildsjæle, vi alle kan lære noget af”.

Med hjælp fra Hofors energirådgivere og Forsynometer, Hofors system til intelligent energistyring, havde et stærkt felt af nominerede sparet en masse energi.

"Det er vigtigt at hylde de folk, der hver dag gør et stykke arbejde i byens varmekældre. Det kan virke som en usynlig indsats, men det bidrager til, at vores energisystem fungerer optimalt, og til at København kan blive en CO2-neutral hovedstad. Og så kan de fleste spare 10 procent på energiregningen ved at bruge intelligent energistyring", fortalte Emil Ziyanak, der er sektionsleder i Hofor og ledede dagens program.

Særprisen blev i år givet til driftsleder Bo Andreasen fra C.W. Obel Ejendomme. PR-foto. .

Særpris til C.W. Obel Ejendomme
Dommerne havde i år valgt at uddele en særpris, fordi der bag ildsjælene, der skruer på knapperne i varmekældrene, af og til står en person med en mere vidtrækkende vision. En person, der med ansvaret for driften af en lang række ejendomme, har mulighed for at arbejde systematisk med at optimere energiforbruget på rigtigt mange kvadratmeter.

Årets særpris blev givet til driftsleder Bo Andreasen fra C.W. Obel Ejendomme.

"Når vi kigger på hvilke Forsynometer-ejedomme, der præsterer allerbedst, så finder vi ikke mindre end ti af C.W. Obels ejendomme i top 30. Ved køb af en ejendom eller idriftsættelse efter en renovering gennemgår C.W. Obel hele ejendommen fra A til Z for at sikre at energien udnyttes optimalt. I er med til at gå forrest i kampen om en grønnere omstilling. Det flotte resultat fortjener anerkendelse", lød det i begrundelsen fra dommerkomiteen.

Særprismodtager Bo Andreasen har alle intentioner om at fortsætte det gode arbejde.

"Jeg fortsætter med at følge energiforbruget tæt, så vi kan planlægge, hvor og hvordan der skal sættes ind for at blive ved med at optimere. Det er vigtigt for os, at vi ikke bruger unødige ressourcer, men derimod er med til at sænke CO2-forbruget", fortalte den stolte særprismodtager.

- JKK

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt