Abus sætter fokus på sikkerheden

Grundet mange arbejdsrelaterede skader sætter tyske Abus nu fokus på maskinsikkerhed med ny produktserie.

Ventilsikringen i Abus-lockout/tagout aflåser anlægget, når der udføres reparation. Foto: Abus..

I kølvandet på Arbejdstilsynets 40.000 årlige meldinger om arbejdsskader sætter virksomheden Abus nu fokus på sikkerhed på danske arbejdspladser.

Det gør den tyske virksomhed med en ny produktserie, der baseret på lockout/tagout-princippet, som forhindrer, at farlige maskiner og anlæg kan tændes eller aktiveres, når de eksempelvis repareres eller rengøres.

Læs også: Sikkerhedsbranche frygter ulovlig overvågning i danske hjem

"Det kan være fatalt, hvis et anlæg eller en maskine startes ved en fejl, imens der gøres rent eller ydes service. Lockout/tagout-serien sørger for, at alle farlige kilder lige fra hovedafbrydere, gasflasker, ventiler, eltavler og trykluftslanger er forsvarligt indkapslede og afbrudt, og at de er aflåst med hængelåse med tydelige advarsler”, forklarer salgskonsulent Kent B. Andersen fra ABUS-Gruppen Nordic A/S og siger:

”På den måde kan ingen fejlagtigt tænde for strømmen eller starte en maskine, mens den serviceres”.

Unge i risikozonen
Det er særligt i de erhvervsgrupper, hvor erfaringen er sparsom, at ulykkerne sker. Derfor sætter Abus særligt fokus på ny- og deltidsansattes viden, og opfordrer hver enkelt arbejdsplads til at huske på oplæring undervejs.

Læs også: Overholder du reglerne om it i servicevognen?

Det er også her, Kent B. Andersen mener serien fra Abus kan være en hjælp. For maskinerne stopper nemlig automatisk, hvis sikkerhedsforanstaltningerne ikke bliver overholdt.

”Lockout/tagout-serien er et solidt værn mod oversete eller mangelfulde sikkerhedsprocedurer. Produktserien er særdeles velegnet, hvis en virksomhed ofte har udefrakommende teknikere eller installatører til at servicere maskiner og anlæg. Systemet sørger nemlig for, at det tydeligt for alle, når en maskine eller et anlæg skal forblive slukket”, siger han.

-JPN

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Installator.dk

Folkemødet: Gassen skal ud af boligerne, men økonomien betyder noget

16.06.2025Installator.dk

Wavin styrker sit fokus i Norden

13.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Byg derud af – hvis du kan få lov

13.06.2025Installator.dk

GILE - 2025: Lys i alle former til alle formål på verdens største lysmesse

12.06.2025Installator.dk

Brunata indgår strategisk samarbejde

12.06.2025Installator.dk

InstallatørGruppen indtager Schweiz

11.06.2025Installator.dk

Rørcenterdage med fokus på klimasikring

10.06.2025Coromatic A/S

Sponseret

Klar til brug: Indvielse af universitetshospitals banebrydende nødstrømsanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle