AI kræver en fundamental omstilling i opbygningen og driften af datacentre

Kunstig intelligens bringer en lang række nye muligheder til samfundet og klimaet. Men de nye muligheder har også ført til en stor stigning i dataforbruget, fordi de mange hårdtarbejdende processorer drives af strøm. Og dermed er facilitatoren af AI-drevne løsninger, nemlig datacentrene, blevet nogle af de største strømforbrugere i vores samfund

Foto: Schneider Electric

Erik Gjesdal, der er ansvarlig for Datacentre i Norden og Baltikum hos Schneider Electric har både ved sidste måneds Datacenter Forum i København og  i et nyligt debatindlæg hos KlimaMonitor netop sat fokus på, hvordan datacentre skal integreres bedre med energinettet og andre grønne energikilder. 

AI-revolutionen har ført til en eksponentiel stigning i dataforbrug, hvilket gør datacentre til nogle af de største strømslugere i vores samfund. For at imødekomme den voksende efterspørgsel efter AI-drevne løsninger uden at slække på klimaambitionerne kræver det en fundamental omstilling af, hvordan vi opbygger og driver datacentre.  Læs mere i debatindlægget i Klimamonitor lige her. 

Vil du modtage nyheder fra Schneider Electric direkte i din indbakke? Skriv dig op til vores nyhedsbrev her.

Mere fra...

12.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny SCARA-robot med kompakt design og nem integration

10.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye lystårne er mere synlige og hurtigere at montere

09.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

03.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt samarbejde gør miljødata let tilgængeligt

02.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Strømskinner sikrer kritisk forsyning på Mary Elizabeths Hospital

21.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser