Andelen af nyindregistrerede elvarebiler sætter igen rekord

Flere og flere virksomheder vælger at skifte deres varebiler ud med de eldrevne. Mere end hver tredje nye varebil, der blev indregistreret i november kørte på el, viser tal fra bilstatistik.dk

Foto: Mobility Denmark

Mens det samlede salg af varebiler faldt i november i forhold til samme måned i fjor, steg andelen af elvarebiler igen. Der blev i sidste måned registreret 786 elvarebiler og det svarer til en andel på 37,8 pct. mod 25,2 pct. i november i fjor, hvilket er den største relative stigning på tværs af drivmidlerne.

"November viser, at selv om det samlede varebilsalg ligger under sidste års niveau, er interessen for elvarebiler vokset markant. Den udvikling ser vi nu flere måneder i træk, og det peger på, at mange virksomheder løbende tager vælger elektriske løsninger, når bilerne skal udskiftes. Det gavner den grønne omstilling," siger Jonathan Schacht Halling Nielsen, vicedirektør i Mobility Denmark.

Ifølge opgørelsen fra Mobilty Denmark udgør andelen af registrerede elvarebiler i perioden 1. januar - 30. november 29,7 pct.

Bravida hører til bland de danske virksomheder, der i den grad satser på de grønne varebiler. Virksomheden bestilte i november 500 eldrevne Ford-varebiler, der skal leveres i løbet af 2026.

Bestillingen er et led i Bravidas grønne omstilling og skal bringe virksomhedens bilflåde op på 60 pct. elbiler ved udgangen af næste år. I dag kører 30 procent af Bravidas ca. 2.000 biler på el.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Installator.dk

Jysk Elteknik overtager El-Huset Skive

Installator.dk

Energianalytiker advarer: Gasprisen kan nå 100 euro til vinter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

22.10.2026

Tid

08:30

Sted

Solar Brøndby

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
Projektstyring

Tag på kursus i projektstyring

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup