Antal af nybyg falder

En opgørelse fra Danmarks Statistik viser et kraftigt fald i nybyggeriet, hedder det fra Håndværkerrådet.

En opgørelse fra Danmarks Statistik viser et kraftigt fald i nybyggeriet, hedder det fra Håndværkerrådet. I 2. kvartal blev der påbegyndt 31 procent færre kvadratmeter boligbyggeri end i den tilsvarende opgørelse for et år siden, mens faldet i erhvervsbyggeriet er på 20 procent.
"Samlet er der tale om et fald i nybyggeriet på 24 procent. Tallene kan blive korrigeret senere, og sidste år på samme tid så vi, at anden opgørelse fra Danmarks Statistik viste et noget større antal påbegyndte boliger end den første, men det må erkendes, at nybyggeriet er over de bedste tider", har Håndværksrådets cheføkonom Søren Nicolaisen udtalt i en kommentar til dagens tal.
"Vi har nu set et fald i nybyggeriet af boliger over de seneste 2 år. I den periode er antallet af boliger budt til salg steget meget. Der er simpelthen flere andre boliger at vælge mellem end tidligere, og det rammer naturligvis efterspørgslen efter nybyggeri. Vi skal igennem en periode, hvor udbuddet og omsætningen på boligmarkedet normaliseres igen - og hvor der bliver større sikkerhed om prisudviklingen på boligmarkedet - før vi ser større stigninger i byggeriet af nye boliger. Vi kan kun håbe på, at det bliver en kortere overgangsperiode," har han sagt.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia