A&O overvejer at udbetale udbytte

Udbetaling af aktieudbytte er en mulighed, der må overvejes, siger A&O-bestyrelsesformand Henning Dyremose.

Det siger A&O-bestyrelsesformand Henning Dyremose til dagbladet Børsen.    

I det hele taget giver købet af Saniståls aktiepost i A&O adskillige nye frihedsgrader, vurderer bestyrelsesformanden:   

"Nu har vi 43 pct. af vores egne aktier, og som vi sagde på vores generalforsamling til vores aktionærer –som i øvrigt gav en forrygende dejlig opbakning til købet af aktierne – giver det en række muligheder vedrørende vores fremtidige kapitalstruktur og vores fremtidige udbyttepolitik. Senest ved næste ordinære generalforsamling vil vi give vores aktionærer en orientering om, hvordan vi vil benytte de nye frihedsgrader”, siger Henning Dyremose til Børsen.

A&O har de seneste tre år investeret for godt en milliard kroner, dels ved at købe Billig VVS og dels i Spot On-konceptet, der giver lavere priser til erhvervskunderne. Endvidere vil der blive investeret endnu mere fuldautomatiserede lagre og et større antal butikker, oplyser formanden.

Læs også: Fusionen mellem A&O og Billig VVS er godkendt

”Så vi ruster os til også i fremtiden at være den bedst tjenende grossist i branchen”, fastslår Henning Dyremose over for Børsen.

- JKK 

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

09.02.2026Installator.dk

Brødrene Dahl får ny logistikdirektør

06.02.2026Installator.dk

Ny dom: Deltidsansatte kan få overtidsbetaling tidligere end hidtil

06.02.2026Installator.dk

Rapport: Små reaktorer kan måske reducere energiomkostningerne i Danmark efter 2050

05.02.2026Installator.dk

Lykketoft stopper som bestyrelsesformand i Energinet

05.02.2026Elma Instruments A/S

Sponseret

Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning