Arbejdsgivere og fagforbund vil gøre el-branchen grønnere

Tekniq Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund er gået sammen om fen fælles model, der skal styrke el-virksomhedernes grønne udvikling.

Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

Udviklingen skal ske gennem en grøn trappemodel med fem trin baseret på strategisk tilgang, samarbejde og kompetenceudviking.

Målet er at gøre el-branchen CO2-neutral som branche allerede fra 2040 - ti år før klimalovens mål for det danske samfund, skriver parterne i en pressemeddelelse.

For at indfri den ambition lancerer TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund nu i fællesskab analysen ”Vejen til den grønne el-branche”, udarbejdet i samarbejde med konsulenthuset Bridge. 

El-branchens største bidrag til klimaomstillingen sker gennem installationer og løsninger, virksomhederne leverer til kunderne. Her er det en udfordring, at kunderne fortsat ser mere på prisen end på de løsninger, der giver et mindre klimaaftryk, viser analysen.  

“Vi må konstatere, at kunderne stadig ser for kortsynet på prisen, selv om der både er besparelser og klimaomstilling at nå på den lidt længere bane. Derfor har vi en fælles opgave som ledelse og medarbejdere, når det handler om at udvikle vores kompetencer og argumenter til at kunne overbevise kunderne om betydningen af de leverancer, vi kan byde ind med,” siger Benny Yssing, formand i Dansk El-Forbund. 

Med udgangspunkt i en analyse af en række af el-branchens virksomheder opstiller Tekniq Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund en trappe med fem trin for el-virksomhedernes udvikling hen mod at blive grønne el-virksomheder.

Pointen er, at virksomhederne gennem samarbejde mellem ledelse og medarbejdere kan bevæge sig fra ønsket om at blive en grøn arbejdsplads til at have skabt en forretning og et samarbejde med fokus på konstant udvikling og nye mål for bidraget til klimaomstillingen. 

Fakta:

  • ”Vejen til den grønne el-branche”, udarbejdet af konsulenthuset Bridge, bygger blandt andet på interviews med 60 ledere og medarbejdere i el-branchens virksomheder.
  • 77% af lederne og 71% af medarbejderne siger i disse interviews, at det generelt er vigtigt for dem at gøre deres del for at nedbringe CO-2-udledningen. Og 83% af ledere og 77% af medarbejderne angiver, at det er vigtigt for dem, at deres arbejdsplads har fokus på den grønne omstilling.
  • Interviewene viser også, at 70% af lederne og 55% af medarbejderne er enige eller meget enige i, at kunderne prioriterer pris over de løsninger, der efterlader det mindste klimaaftryk.
  • Analysen består derudover af spørgeskemaundersøgelser med i alt 850 repræsentative besvarelser fra de to organisationer.
  • Rapporten ”El-branchen i den grønne førertrøje” udarbejdet af konsulenthuset Valcon påviste i 2022, at el-branchen selv står for 1% af CO2-udledningen, mens el-branchens viden og tekniske løsninger er afgørende for reduktionen af yderligere 80% af Danmarks CO2-udledning.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

26.08.2025Installator.dk

Lareno nu en del af Brødrene Dahl

26.08.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

LED-driver til industrielt dæmpbar belysning til forskellige dæmpesystemer

26.08.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Se nyheder på HI25 stand G-5540

25.08.2025Alcadon ApS

Sponseret

Kan du spotte Niels?

25.08.2025Installator.dk

Elafgiftsdyk truer ladebranchens forretningsmodel

22.08.2025Installator.dk

Elbranchen mangler skuemestre: ”Man må selv tage ansvar”

21.08.2025Installator.dk

Fjernelse af elafgift kan ramme etablering af solcelleanlæg

21.08.2025Installator.dk

Dansk Metal om el-udspil: Grøn fornuft og socialretfærdighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Energifysik og energisystemer (Fag A)

Vil du levere optimale energiløsninger? Så lær at forstå, hvordan energi skabes, transporteres og lagres.

Dato

27.08.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

EET Danmark A/S
Messe
Danish Security Fair

AMBITIØS SIKKERHEDSMESSE Danmarks store fagmesse, der præsenterer de nyeste teknologier indenfor elektroniske og mekaniske produkter og systemer til sikring af mennesker, bygninger og områder. Med Danish Security Fair sigter vi efter, at gøre en positiv forskel for aktørerne indenfor sikkerhedsbranchen. Dette gælder for både udstillere og besøgende. Den gode kontakt og handel virker begge veje, og igennem en dialog samt professionelle netværk, skabes et fundament for fælles vækst. Danish Security Fair er stedet, hvor professionelle aktører møder nye kunder og kontakter. Messen har fokus på business og bundlinje for alle parter i sikkerhedsbranchen og arbejder for at skabe værdi i den danske sikkerhedsbranche. Messen giver mulighed for at etablere personlige relationer i en branche, som bliver mere og mere digitaliseret.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Energikonsulent 1 - enfamiliehuse

Bliv certificeret energikonsulent for mindre bygninger.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Byggeteknik - mindre byggerier

Lær at vurdere de beregnede resultater i byggemæssige sammenhænge.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Samarbejde, kommunikation og konfliktforebyggelse i projekteringsforløbet

Lær at indsamle lovpligtig dokumentation til at udføre byggesagsansøgninger og færdigmelde byggerier korrekt.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Projektledelse og teknisk entreprisestyring

Bliv rådgiver og leder på entrepriser.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup