Arbejdslivet er blevet lidt bedre

Danskerne har det bedre i deres arbejdsliv sammenlignet med samme periode sidste år. En ny undersøgelse viser dog, at hver tredje dansker stadig oplever dårlig mental sundhed på arbejdspladsen. Den 10. oktober har Velliv Foreningen arrangeret Danmarks Mentale Sundhedsdag.

Danskerne har det bedre i deres arbejdsliv sammenlignet med samme periode sidste år. En ny undersøgelse viser dog, at hver tredje dansker stadig oplever dårlig mental sundhed på arbejdspladsen. Foto: Arkivfoto.

Mange danskere tilbringer de fleste af deres vågne timer på deres arbejdsplads. Det giver grobund for både op- og nedture. Men nu er der forsigtig optimisme. En ny undersøgelse, foretaget af Voxmeter på vegne af Velliv Foreningen, viser, at over halvdelen af den danske befolkning ikke har følt sig stresset eller haft det psykisk dårligt i forbindelse med deres arbejde det seneste år.

Læs også: Brødrene Dahl i den internationale elite som arbejdsplads

Selvom der er sket en positiv udvikling, er dårligt psykisk velvære stadig et stort problem i det danske erhvervsliv. Undersøgelsen viser nemlig, at mere end hver tredje dansker inden for det seneste år har følt sig stresset eller haft det psykisk dårligt i forbindelse med deres arbejde.

”Det er positivt, at udviklingen går i den rigtige retning i forhold til sidste år, hvor vi stod på den anden side af en corona-nedlukning, men der er fortsat stort behov for at tale om mental sundhed på de danske arbejdspladser. Det taler sit tydelige sprog, at mere end hver tredje dansker stadig føler sig stresset eller har det psykisk dårligt i forbindelse med deres arbejde. Derfor afholder vi igen i år Danmarks Mentale Sundhedsdag for at støtte danske virksomheder i deres ønske at sætte fokus på mental sundhed”, siger Lars Bo Pedersen, chef for mental sundhed og kommunikation, Velliv Foreningen.

En god arbejdskultur skal holdes ved lige
Danmarks Mentale Sundhedsdag, der foregår den 10. oktober, er et initiativ igangsat af Velliv Foreningen og arbejder almennyttigt for at fremme mental sundhed i arbejdslivet. I år er der uddelt midler til i alt 1040 virksomheder, der har et ønske om at sætte fokus på mental sundhed.

Hos Laufen Nordic, der er kendt for toiletter, håndvaske og baderumsmøbler, har de en god kultur, som virksomheden ønsker skal fortsætte. Men det er også en arbejdsplads, der rummer mange forskellige afdelinger, stillinger og personer. Derfor vil de gerne fremover sætte endnu mere fokus på medarbejdernes forskellige personligheder, og hvilken betydning det har for deres samarbejde.

”Danmarks Mentale Sundhedsdag taler godt ind i vores i forvejen store fokus på arbejdstrivsel. Jeg synes, det er relevant for os nu, hvor vi har det godt. Vi skal fortsætte det gode arbejde, så vi kontinuerligt holder hinanden oppe. Derfor er vi meget glade for, at vi har fået midlerne”, siger Mie Nielsson, Operations Director, Laufen Nordic.

Til Danmarks Mentale Sundhedsdag vil Laufen Nordic bruge midlerne fra Velliv Foreningen til en workshop, der skal styrke samarbejdsevnerne hos de interne teams.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

26.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere overblik over virksomhedens tekniske udstyr med ny app

26.02.2026Installator.dk

AO leverer stærkt regnskab og forventer yderligere vækst

26.02.2026LAGUR A/S

Sponseret

LAGUR A/S får ny ejerkreds

26.02.2026Installator.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Installator.dk

Dansk lysvirksomhed investerer i egen fabrik i Kina

26.02.2026Installator.dk

Light + Building samler 2.000 udstillere i Frankfurt

25.02.2026EET Danmark A/S

Sponseret

EET Group og Belden indgår pan-europæisk distributionspartnerskab

25.02.2026Inspectly ApS

Sponseret

Inspectly vil gøre op med mailkaos i byggebranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding