Avanceret ventilationsteknologi sænker driftsomkostninger

I Frederikshavns nye storskole, Nordstjerneskolen, overvåges og reguleres temperatur- og CO2-niveauer i hvert klasselokale med teknologi fra Lindab Ventilation. Løsningen sørger for, at skolens elever altid får frisk luft, mens de årlige driftsomkostninger reduceres væsentligt.

Ventilationen på Nordstjerneskolen har sensorer, så luften løbende tilpasses aktivitetsniveauet i de enkelte rum..

Når eleverne på Nordstjerneskolen strømmer ud af klassen for at lave gruppearbejde i skolens mange grupperum, opfanger sensorer straks strømmen af børn og regulerer ventilationen i rummet. Løsningen reducerer driftsomkostningerne og sørger samtidig for, at eleverne har frisk luft, lige meget hvor de befinder sig.

Bag ventilationsløsningen står firmaet, Møller-Christensen, som valgte Lindab Ventilation som leverandør til opgaven.

”Når vi udarbejder så store opgaver som ventilationsløsningen til Nordstjerneskolen, er det en stor hjælp, at vi kan trække på viden fra Lindab Ventilation. Alle løsninger er først simulerede på Lindab Ventilations computere, så vi kan garantere, at luften cirkulerer korrekt. Det giver elever og lærere tryghed for, at vores løsning lever op til forventningerne, og vi får mulighed for at finjustere detaljerne, inden vi går i gang med arbejdet,” fortæller installatør Marinus Møller fra Møller-Christensen.

En solid forretningspartner
Samarbejdet mellem installationseksperterne Møller-Christensen og Lindab Ventilation går flere år tilbage. Installatør Marinus Møller forklarer, at leveringssikkerhed spiller en stor rolle, når firmaet udvælger leverandører til store projekter.

”Vi skal kunne regne med, at vi kan arbejde ud fra en fastlagt plan, når vi er på opgave. Det er uhensigtsmæssigt, at vi skal bruge mandetimer på at køre efter manglende dele, når den tid kunne være brugt produktivt på byggepladsen. Med Lindab Ventilation som leverandør er vi sikre på, at vores tid bruges effektivt, og at vi ikke behøver bekymre os om fejlleveringer eller manglende komponenter,” forklarer Marinus Møller.

-LA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Ventilationsaggregat med fokus på energieffektivitet og dokumenteret klimaaftryk

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten