AVK Holding kåret som bedst til vækst i Midtjylland

Ventilproducenten AVK Holding er den regionale vinder af vækstpris EY Entrepreneur Of The Year 2023 og er nu i spil til prisen som Danmarks bedste vækstskaber.

Pernille Kjær, communication, learning and leadership director (t.v) og Anne-Mette Kjær, sales excellence director (t.h) modtog prisen som Entrepreneur of the Year i region Midtjylland på vejene af AVK Holding.. Foto: EY

Den familieejede virksomhed med hovedsæde i Galten har eksisteret i flere end 80 år og er vokset til i dag at beskæftige knap 5.000 medarbejdere. Og det imponerede juryen.

”Juryen lægger vægt på, at de ikke har fået væksten foræret, men derimod har overkommet udfordringer, fordi de grundlæggende er dygtige til det, de laver. Derudover blev deres gode værdier fremhævet samt den imponerende internationalisering og deres arbejde med ESG,” siger Steffen Bach, director i EY og ansvarlig for region Midtjylland i EY Entrepreneur Of The Year. 

Prisen, der hylder de bedste vækstskabere, bliver uddelt i flere end 60 lande og er blevet afholdt i Danmark i mere end 25 år.

Danmarks bedste bliver udpeget den 23. november i København og deltager efterfølgende i EY Entrepreneur Of The Year internationale finale, der finder sted i juni i Monaco.

AVK-koncernen er en af verdens førende ventilproducenter inden for vand- og gasforsyning, spildevandsbehandling og brandbekæmpelse. 

Koncernen har virksomheder i en lang række lande verden over og beskæftiger op mod 5.000 medarbejdere – heraf ca. 790 i Danmark.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Store emner kræver fleksibel udsugning

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle