Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet
Ny brancheforening vil have Energinet til at udvikle en særlig tilslutningsmodel for batterier. Målet er, at batterier ikke bare skal belaste elnettet, men aktivt kunne aflaste det i de få timer, hvor nettet er hårdest presset.
Batteribranchen ønsker sig et nyt produkt fra Energinet, der gør det muligt at udnytte kapaciteten i batterianlæg til at understøtte elnettet, når det er mest presset.. Foto: Batteribranchen
Den nye brancheforening ,Batteribranchen, vil have Energinet til at udvikle et helt nyt netprodukt målrettet batterier.
Foreningen mener, at batterier i dag bliver behandlet for meget som almindeligt elforbrug, selv om de netop har den egenskab, at de kan både trække strøm fra og levere strøm tilbage til nettet.
"Batterier har jo den fantastiske egenskab, at de faktisk kan aflaste nettet. Derfor har vi brug for at tilslutte batterier til elnettet på en ny måde," siger Svend Elberg Thomsen - nytiltrådt direktør for Batteribranchen, der blev etableret i starten af august.
Udmeldingen kommer i forbindelse med regeringens akutplan for elnettet, hvor forskellige typer nettilslutninger skal prioriteres. Batterier er placeret i kategori 3, men det er ifølge direktøren ikke selve placeringen i køen, der er det afgørende problem.
Hvis et batteri belaster nettet på samme måde som andre forbrugere, er det ifølge Batteribranchen rimeligt, at det også må vente på netkapacitet.
Problemet er snarere, at de nuværende tilslutningsprodukter ikke i tilstrækkelig grad udnytter batteriernes mulighed for at hjælpe nettet.
Energinet skal kunne styre batterierne
Batteribranchens forslag er derfor en ny type netprodukt, hvor Energinet i bestemte perioder får mulighed for at styre, hvordan et tilsluttet batteri anvendes.
Det kan eksempelvis være i timerne mellem klokken 17 og 20, hvor elforbruget er højt, eller i andre situationer, hvor en transformerstation eller et område af nettet er tæt på sin maksimale kapacitet.
"Vi har brug for et produkt, hvor Energinet grundlæggende får adgang til at styre batterierne i de kritiske timer," siger Svend Elberg Thomsen.
Energinet skal eksempelvis kunne varsle batterioperatøren dagen før om, at batteriet i et bestemt tidsrum ikke må trække strøm fra nettet eller i stedet skal bidrage til at aflaste det.
Til gengæld kan en sådan fleksibilitet ifølge brancheforeningen gøre det muligt at tilslutte flere batterier og andre elforbrugere, uden at nettet først skal udbygges tilsvarende.
"Der er jo sådan set kapacitet i elnettet rigtig meget af tiden. Problemet opstår, når nettet eller transformerstationerne rammer 100 procent. Hvis man kan håndtere de relativt få kritiske timer om året, kan et batteri bidrage til at skabe mere plads," siger han.
Eksisterende produkter passer ikke til batterier
Energinet har allerede forskellige former for begrænset netadgang, men ifølge Batteribranchen er de eksisterende produkter ikke udviklet til batteriernes særlige egenskaber.
Derfor ønsker foreningen en ny aftalemodel, der mere præcist giver Energinet mulighed for at aktivere fleksibiliteten i batterierne.
Inspirationen kommer blandt andet fra Holland, hvor lignende modeller allerede er taget i brug.
Batteribranchen skal drøfte forslaget med Energinet, myndighederne og andre brancheaktører i et dialogforum, som klima-, energi- og forsyningsminister, Samira Nawa, har inviteret til.
Ifølge Svend Elberg Thomsen oplever han ikke modstand mod idéen.
"Jeg oplever sådan set ikke, at der er nogen modstand nogen steder i systemet mod at finde en smartere måde at gøre det på. Nu skal vi bare have det gjort," siger han.
Kan frigøre kapacitet hurtigt
For Batteribranchen handler forslaget ikke kun om bedre vilkår for batteriprojekter. Foreningen mener, at et nyt netprodukt kan blive et værktøj til hurtigere at frigøre kapacitet i et elnet, der flere steder er presset af elektrificeringen.
Ifølge Svend Elberg Thomsen peger Det Internationale Energiagentur på, at smartere tilslutning af batterier kan øge udnyttelsen af eksisterende netkapacitet markant.
Batterier kan ikke løse alle problemer i elnettet, understreger han. Men på kort sigt kan de være en af de hurtigste måder at få mere ud af den eksisterende infrastruktur.
Hvis der ikke findes en model, som udnytter batteriernes fleksibilitet, risikerer Danmark ifølge Batteribranchen omvendt at gå glip af netkapacitet, som allerede teknisk set er til rådighed store dele af døgnet.
"Det vil primært få konsekvenser for hele det danske samfund, hvis vi ikke har så meget netkapacitet, som vi ellers kunne have haft. Det rammer danskernes elregning, og der bliver plads til mindre grøn strøm," siger Svend Elberg Thomsen.
Adm. direktør for Batteman Energy, Daniel Kappelgaard (t.v) er valgt som formand for den nye brancheforening, mens Svend Elberg Thomsen, er ansat som direktør.. Foto: Batteribranchen
Fakta: Batteribranchen
- Batteribranchen er en ny brancheforening for aktører inden for batterilagring i Danmark.
- Foreningen beskriver sig selv som branchens talerør over for blandt andre politikere, medier og øvrige interessenter.
- Formålet er at fremme brugen af især store, nettilsluttede batterier – såkaldte grid-skala batterier – og dermed bidrage til en mere sikker, uafhængig og prisstabil elforsyning.
- Foreningen repræsenterer virksomheder, der ejer, udvikler og bygger batterianlæg, leverer teknologi eller finansierer projekter. Medlemmerne kommer dermed fra flere dele af værdikæden.
- Blandt Batteribranchens mærkesager er nye netprodukter fra Energinet, lige vilkår for nettilslutning, omkostningsægte tariffer, ensartede regler for blandt andet brandsikkerhed og myndighedsgodkendelser samt bedre forsyningssikkerhed og elnetkvalitet.
- Foreningen ønsker blandt andet, at Energinet hurtigt udvikler nye netprodukter, så batterier kan tilsluttes elnettet og bruges til at aflaste det.
- Blandt medlemmerne er Hitachi Energy, EDF Power Solutions, Caverion, DI-Teknik, HyBESS, BattMan Energy, Kromann Reumert, Copenhagen Energy og flere andre virksomheder.
- Svend Elberg Thomsen er direktør, mens Daniel Kappelgaard er formand for Batteribranchen.
Kilde: Batteribranchen
