Bedre indeklima, bedre helbred…

Nyt ventilationsanlæg med sjælden brugt teknologi hjalp medarbejdere i Herning Kommune. Udbredelsen af nye teknologier bliver dog ofte bremset af fagfolks frygt for fejlinvesteringer.

På trods af at flere medarbejdere døjede med daglige hovedpiner og tilbagevendende astma, var der ikke begejstring at spore, da medarbejderne i visitationsenheden i Herning Kommune skulle have installeret et nyt ventilationsanlæg. Skepsissen skyldtes dårlige erfaringer med støjende og generende anlæg.

Lige så smuk som den gamle, bevaringsværdige skolebygning, hvor visitationsenheden har til huse, er, lige så mangelfuld var dens udluftningsmuligheder dog. Derfor var et nyt ventilationssystem en nødvendighed.

Uudnyttet potentiale

Mikroventilation er ikke et nyt fænomen, men systemerne er endnu ikke så udbredte i Danmark, som det eksempelvis er tilfældet i Tyskland. Med attraktive egenskaber som støjsvaghed og energivenlighed har teknologien dog stort potentiale.

”Her lugtede konstant, og vi døjede rigtig meget med hovedpine. En kollega måtte endda begynde at tage astmamedicin igen. Jeg følte mig utroligt tung i hovedet og gabte meget i løbet af arbejdsdagen; og når vi åbnede vinduerne for at få frisk luft ind, larmede det fra gaden, og papirerne fløj om hovederne på os,” fortæller ergoterapeut Mette Studsgaard i en pressemeddelelse fra InVentilate, der står bag Herning kommunes nye ventilationsanlæg.

Valget faldt på et mikroventilationsanlæg. Betegnelsen dækker over et decentralt ventilationsanlæg, der udskifter luften via små mikroventilationsenheder. Mindst to enheder arbejder sammen om at ventilere rummet: en der fjerner gammel luft og en, der tilføjer frisk luft. Mikroventilationsanlæg bygges direkte ind i bygningsfacaden og passer derfor naturligt ind i ethvert arkitektonisk miljø – også i gamle bygninger. Samtidig er den decentrale ventilationsform ofte billigere end den centrale, fordi luften ikke skal transporteres ligeså langt.

Skepsis overfor nye teknologier
Medarbejderne i Herning Kommune blev positivt overraskede over det nye ventilationssystem, der hverken forårsagede larm eller træk. Samtidig hører den tidligere så velkendte hovedpine nu fortiden til og det takket være en ny teknologi, der endnu ikke er videre udbredt herhjemme. Indenfor byggebranchen fremkalder nye teknologier ofte skepsis, som skyldes en frygt for at investere i mislykkede teknologier. En frygt virksomhederne tager højde for:

”Vi forstår udemærket bygherrernes og rådgivernes skepsis overfor ny teknologi,” siger direktør i InVentilate Morten Lundehøj i en pressemeddelelse. ”Derfor foreslår vi også vores kunder at afprøve vores system i en begrænset del af bygningsmassen, inden de kaster sig ud i en større investering”.

Selvom den umiddelbare skepsis blandt fagfolk kan forhindre fejlinvesteringer, kan den også medføre, at nyskabende og effektive teknologier aldrig får fodfæste på det danske marked. Og det har i sidste ende både konsekvenser for branchens udvikling og kundens muligheder. Måske solskinshistorier som Herning Kommunes er noget af det, der skal til for at vende tendensen?

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

24.10.2025Genvex

Sponseret

Du kan reducere radon med et ventilationsanlæg

15.10.2025Genvex

Sponseret

Casper fik perfekt indeklima i renoveret hus

14.10.2025Geovent

Sponseret

Et bredt udvalg af udsugningsarme til ethvert behov

08.10.2025Genvex

Sponseret

Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig

07.10.2025Geovent

Sponseret

En kombineret løsning til olietåge, silbestøv og svejserøg

24.09.2025Genvex

Sponseret

Få ventilation, varme og køling i én og samme løsning

08.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Danmarks Nationalbank får ventilation i topklasse

21.08.2025Geovent

Sponseret

Højtemperaturslanger når der stilles høje krav – op til 1100°

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup