Beskæftigelsen i installationsbranchen går nedad

Installationsbranchen stod stærkt med godt 48.000 beskæftigede, lige inden coronakrisen ramte. Men allerede nu begynder udviklingen i beskæftigelsen at vende den forkerte vej.

”2020 startede som en bragende succes på beskæftigelsesparametrene i installationsbranchen, men desværre bliver glæden nok ret kort”, siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i Tekniq Arbejdsgiverne. .

Nye tal fra Danmarks Statistik over byggebeskæftigelsen understreger, at økonomien var stærk i installationsbranchen i årets begyndelse. Branchen var i fuld sving og holdt rekordniveauet på cirka 30.000 beskæftigede hos elinstallationsvirksomhederne, mens man hos VVS- og blikkenslagervirksomhederne havde den højeste beskæftigelse på cirka 18.000 i det første kvartal siden 2008.

”2020 startede som en bragende succes på beskæftigelsesparametrene i installationsbranchen, men desværre bliver glæden nok ret kort”, siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i Tekniq Arbejdsgiverne og fortsætter:

”Tallene er indsamlet, før statsministerens pressemøde 11. marts, hvor hun delvist lukkede landet, og derfor forventer jeg et fald næste gang, vi ser tal fra Danmarks Statistik”.

Og der er tilsyneladende grund til bekymring. Cirka 46.000 flere har meldt sig i ledighedskøen, siden coronaepidemien fik fat i Danmark. Og også hos a-kasserne i installationsbranchen ser man flere ledige. Her viser de seneste tal, at arbejdsløsheden blandt elektrikere er steget til knap to procent i marts måned opgjort som fuldtidsledige mod 1,3 procent på samme tidspunkt sidste år. Hos VVS’erne ligger ledigheden nu på 3,5 procent.

”Niveauet er det højeste længe, og det er vel og mærket for en periode, hvor første halvdel af måneden var helt normal. Det tyder på, at beskæftigelsestallene vil falde fremover, selvom regeringen har taget mange gode initiativer i form af eksempelvis lønkompensation”, siger Maria Schougaard Berntsen og uddyber:

”For at undgå, at vi ikke bare rutsjer ustoppeligt ned fra den beskæftigelsesmæssige top, er det afgørende, at vi også begynder at se på, hvordan vi får gang i økonomien igen. Her er det vigtigt at tage fat på nogle af de opgaver, der alligevel skulle løses – for eksempel den grønne omstilling”.

- JKK

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Coronakrisen

Relateret indhold

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark