Better Energy skærer markant ned

Markedet for solceller har ændret sig og derfor tilpasser Better Energy nu forretningen til en mere normaliseret vækst, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Foto: Better Energy

"I de sidste fire år har vi arbejdet med solcelleparker på samlebånd, og konstant leveret store mængder solenergi til elnettet. Det har været en periode med voldsom vækst, hvor vi har ansat mange dygtige mennesker for at imødekomme en efterspørgsel som reelt ikke havde et loft,” siger Rasmus Lildholdt Kjær, administrerende direktør i Better Energy.

Nu er markedet under forandring og udbygningen af grøn strøm skal i højere grad gå hånd i hånd med efterspørgslen, og det stiller nye krav til timingen af fremtidige projekter.

"På mange måder skal vi tilbage til det, vi var rigtig gode til før hypervæksten: at fokusere skarpt på det enkelte projekts timing og økonomi, samt en konkret behovsvurdering – altså, hvor meget grøn strøm forventer vi at kunne sælge fra den pågældende park. Det er en naturlig tilpasning, som sikrer, at vi kan levere grøn energi på det rette sted og det rette tidspunkt."

Andet halvår i 2024 har Better Energy brugt på at justere sin tilgang med henblik på at opnå den øgede fleksibilitet, samt en styrket omkostningsstyring. Det betyder, at virksomheden i højere grad vil outsource opgaver i stedet for at løse dem internet.

Tilpasningen af virksomheden betyder afskedigelse af omkring 35-40 pct. af medarbejdere, anslår virksomheden.

"Forretningsmæssigt er beslutningen klar, men kollegialt og personligt er det selvfølgelig svært," tilføjer Rasmus Lildholdt Kjær. "I 2024 kommer vi til at sige farvel til nogle enormt dygtige og formålsdrevne kollegaer, som har været med til at drive vores mission fremad.”

Selvom Better Energy tilpasser organisationen, så fastholdes et omfattende byggeprogram i Danmark og Finland, virksomhedens aktiviteter i Sverige og Polen bibeholdes, og samtidig arbejdes der på udvidelse til et nyt europæisk marked syd for Danmark.

-emte

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

19.01.2026Installator.dk

Dansk strøm når rekordlav CO2-udledning

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup