Bilka forærer overskudsvarme væk

Aalborg Varme har indgået en aftale med Bilka i Aalborg om at bruge varehusets overskudsvarme til fjernvarme. Grundet komplekse regler har man hos Bilka besluttet at forære overskudsvarmen væk.

”Vi er glade for aftalen med Bilkas varehus i Aalborg, men det er vores klare opfattelse, at de administrative udgifter, det kræver at sælge overskudsvarme i dag, kan afholde mange fra at gøre som Dansk Supermarked”, siger Lasse P.N. Olsen, bestyrelsesformand i Aalborg Varme. Foto: Dansk Supermarked. .

Fjernvarmeforbrugerne i Aalborg kan fremover lune sig på 1.120 gigajoule varme per år, der kommer fra Bilkas køleanlæg. Det skriver danskfjernvarme.dk.  

Andelen svarer til 18 husstandes årlige varmeforbrug og er blevet en realitet efter, at Aalborg Varme har indgået en aftale med Dansk Supermarked, der ejer Bilka, om at udnytte overskudsvarmen fra varehuset.

Hos Aalborg Varme tror man, at bedre udnyttelse af overskudsvarme bliver en vigtig bestanddel af fremtidens fjernvarme.

”Vi er glade for aftalen med Bilkas varehus i Aalborg, men det er vores klare opfattelse, at de administrative udgifter, det kræver at sælge overskudsvarme i dag, kan afholde mange fra at gøre som Dansk Supermarked. Resultatet er, at miljøet og landets varmeforbrugere potentielt går glip af en masse billig varme”, siger Lasse P.N. Olsen, bestyrelsesformand i Aalborg Varme, til danskfjernvarme.dk.

På grund af reglerne og indberetningskrav for overskudsvarme, som Dansk Supermarked kalder komplicerede, har man besluttet sig for at forære varmen væk uden beregning i 2018.

Reglerne må ændres
Hos Dansk Fjernvarme er man bannerfører for, at reglerne for salg af overskudsvarme bliver ændret, så de ikke hindrer det store potentiale.

”De danske fjernvarmeselskaber er i fuld gang med at gennemføre den grønne omstilling, så vi får varmeproduktion helt uden fossile brændsler. Skal vi helt i mål så omkostningseffektivt som muligt, kræver det, at vi udnytter det enorme potentiale i overskudsvarmen fra industrien og de kommende datacentre, der i alt vil kunne opvarme flere end 220.000 danske husstande”, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme, til danskfjernvarme.dk.

Ifølge Kim Mortensen forudsætter det, at der ikke lægges flere forhindringer ud end højest nødvendigt.

”Så når myndighederne på politikernes opfordring øger dokumentationskravene, eller når Skatteministeriet foreslår højere afgifter på overskudsvarme, må man bare sige, at de ikke render varmeforbrugernes eller klimaets ærinde”, mener han.

- JKK

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

24.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

19.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

16.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

13.02.2026RN Solutions ApS

Sponseret

Plug ’N Play-lys til vaskeplads i hårdt miljø hos PROTRUCK

11.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

05.02.2026Installator.dk

Nordeuropas største batteripark etableret på rekordtid

05.02.2026Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

Varmepuljen åbner - Vi har dit overblik

26.01.2026KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle