Bilka og Føtex i Sønderborg udnytter overskudsvarmen

Gennem et nyt samarbejde skal Sønderborg Fjernvarme sikre, at overskudsvarmen fra de to Dansk Supermarked-butikker i Sønderborg bliver udnyttet på klimavenlig vis.

Føtex og Bilka i Sønderborg skal i fremtiden både spare penge og CO2-udledning. Foto: Flickr/News Øresund - Johan Wessman. .

Bilka og Føtex i Sønderborg skal fremover sende deres overskudsvarme til fjernvarmenettet i stedet for til fuglene.

Et nyt samarbejde mellem Dansk Supermarked og Sønderborg Fjernvarme betyder nemlig, at de to butikker har investeret i at ombygge deres køle- og varmeanlæg, så de nu selv producerer varme, skriver projectzero.dk. 

Det er både godt for butikkernes økonomi og for klimaet, da overskudsvarme svarende til 50 husstandes varmeforbrug bliver sendt til fjernvarmenettet:

”Udnyttelse af overskudsvarme er en meget miljøvenlig løsning, der passer perfekt ind i Dansk Supermarkeds politik om ansvarlighed i alle processer”, siger energichef Lars C. Christensen fra Dansk Supermarked Group til projectzero.dk.

Læs også: Hofor: Forbrugere glemmer at skrue ned for varmeanlægget

Bilka og Føtex i Sønderborg er dog ikke tvunget til at være selvforsynende. Hvis der opstår et behov for mere varme, end man kan producere i de to supermarkeder, kan de stadig modtage varme fra fjernvarmen.

-CHM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Schweizisk rørsystem skal fremover opvarme Tjekkiets største hajakvarium

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle