Bliv klogere på de vilde energipriser

Green Power Denmark lancerer et vidensunivers på sin hjemmeside, hvor forbrugerne kan få svar på en række spørgsmål om de stigende energipriser.

”Det er utrolig vigtigt, at vi hele tiden har fokus på fakta, når vi taler om energipriserne. Det er den eneste måde, vi kan hjælpe hinanden og finde de rigtige løsninger, og det vil vi opnå med dette univers”, fortæller Kristian Jensen. Foto: Green Power Denmark..

Historisk har energipriserne fyldt relativt lidt i vores bevidsthed, men på det seneste er energipriserne blevet et emne ved ethvert middagsbord og en bekymring i mange hjem. Også politisk fylder prisernes store stigning meget.

”At spare på energien er både godt for pengepungen og vores forsyningssikkerhed. Vi modtager mange spørgsmål - for eksempel hvilken aftale har jeg? Hvornår er strømmen billig? Og hvordan kan den grønne omstilling bidrage til, at vi får lavere priser? Vi samler nu svarene og stiller vores eksperter til rådighed for at give viden til forbrugerne. Vi vil løbende udbygge vores vidensunivers i takt med udviklingen og de spørgsmål, der fylder mest hos forbrugerne”, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark og supplerer:

”Det er utrolig vigtigt, at vi hele tiden har fokus på fakta, når vi taler om energipriserne. Det er den eneste måde, vi kan hjælpe hinanden og finde de rigtige løsninger, og det vil vi opnå med dette univers”.

Nettarifferne stiger til nytår

Danmark har et de laveste tab af el i ledningsnettet, men højere omkostninger til at dække nettabet og generel inflation tvinger alligevel lokale elnetselskaber til at sætte deres tariffer op ved årsskiftet.
Ved indgangen til 2022 var elnetselskabernes årlige forventede omkostninger til nettab cirka 1,5 milliard kroner i 2023 er de forventede nettabsomkostninger på nuværende tidspunkt cirka 4,5 milliarder kroner. På trods af de markante omkostningsstigninger udgør betalingen til de lokale netselskaber fortsat en begrænset del af danskernes elregning.

Ekstraordinær energikrise kræver handling
Ingen kan spå om fremtiden, men en række analyser samt forwardpriserne for energi tyder på, at der i lang tid vil være energipriser, der ligger højere, end vi har været vant til historisk. Samtidig ventes priserne frem mod vinter at fortsætte med at stige.

”Den udvikling, vi er inde i, er ekstraordinær, og priserne er udtryk for et tragisk sammenfald af begivenheder i Europa. Den primære årsag er krigen i Ukraine, og at russerne delvist har lukket for gassen til Europa. Men det skyldes også hedebølger og manglende regn denne sommer, der har begrænset produktionen på europæiske kul- og atomkraftværker”, siger Kristian Jensen.

”Vi er der, hvor vi kan sige, at vi har en energikrise. Vi kender medicinen i form af mere vedvarende energi og grøn omstilling, og vi ved desværre også, at der går lang tid, før medicinen virker. Derfor skal vi som forbrugere af energi blive klogere på, hvordan vi agerer, når energipriserne er høje og svinger mere end de historisk har gjort”.

Apps om elpriser hitter hos danskerne

Både i Apple’s Appstore og Android Apps er elpris-apps netop nu de mest downloadede. ”Det vidner om, at danskerne er dybt optaget af prisen på strøm og ønsker at tilrettelægge deres elforbrug”, siger Green Power Denmarks kommunikationsdirektør Thomas Aarestrup Jepsen.

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding