Bosch øger omsætningen

Foreløbige tal fra Bosch vidner om en stigning i virksomhedens indtjening i 2013.

Tyske Bosch fremlægger positive tal fra det foreløbig regnkab fra 2013. Virksomheden har øget omsætningen markant. Foto: Bosch. .

Diagram over Bosch's specifikke indtjening for virksomhedens forretningsområder. Foto: Bosch. .

Bosch-koncernen har offentliggjort det foreløbige regnskab for 2013.

Tallene vidner om en markant fremgang i indtjening hos den tyske ingeniør- og teknikvirksomhed.

Der er udsigt til en omsætningsstigning på 2,7 procent, fra 45,2 milliarder euro i 2012 til 46,4 milliarder euro i 2013.

Fremgangen er større end Bosch selv havde forventet og motiverer den innovative virksomhed til nye satsninger.

”De mange tiltag for at forbedre rentabiliteten har en klar effekt. Faktisk har vi haft større resultatfremgang end forventet. Vi har allerede gjort fremskridt, og vi vil fortsætte med at fokusere på rentabilitet, vækst og agilitet”, lyder det fra koncernchef Dr. Volkmar Denner i en pressemeddelse.

Læs også: Bosch i grønt samarbejde om energirenovering

Den øgede indtjening i 2013 skal også ses i lyset af et år, der var karakteriseret af et vanskeligt finansielt-marked, hvor eksempelvis en stærk euro har betydet en negativ valutakurseffekt for Bosch, og som har påvirket virksomhedens regnskab negativt med cirka 1,5 milliarder euro.    

Ifølge Bosch skyldes fremgangen virksomhedens evne til at tilpasse sig markedsvilkårene og efterspørgslen på både nye innovative produkter og opgradering af de eksisterende kerneprodukter.  

Virksomheden arbejder nu med digitalisering af sine produkter og vil fremover gøre alle sine elektroniske apparater internetegnede.

Bosch-koncernen forventer en let omsætningsvækst og en yderligere forbedring af indtjeningssituationen i 2014.

- TK

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

18.08.2025Installator.dk

AO Johansen løfter forventningerne efter stærkt kvartal

15.08.2025Installator.dk

Brandsikkerhed i solcelleanlæg udfordret

14.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Guide til opsætning af sikkerhedscontroller (SLC) på SERCOS-netværk

13.08.2025Carlog System

Sponseret

Carlog System får dine systemer til at spille sammen og gør hverdagen lettere

13.08.2025Installator.dk

Odense værtsby for førende robotkonference

13.08.2025Installator.dk

Ny direktør for Bravida Entreprise Øst

13.08.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

12.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric viser fremtidens automationsløsninger på HI-messen 2025

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

25.06.2025

Sted

Online + classroom

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup